Biura karier

Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 36 uczelni wyższych. Gwarantują one swoim studentom i absolwentom wykształcenie na najwyższym poziomie. Starają się kształcić nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także praktycznej. Niestety ukończenie studiów i zdobycie wyższego wykształcenia nie gwarantuje konkurencyjnej pozycji na rynku pracy i zdobycie zatrudnienia.
Celem poprawienia sytuacji absolwentów na rynku pracy, Rząd przystąpił do realizacji program "Pierwsza Praca". Rządowy program aktywizacji zawodowej absolwentów "Pierwsza Praca""za jeden z warunków rozwoju systemu kształcenia w kierunku dostosowania do wymogów rynku pracy, uznał tworzenie przy wyższych uczelniach Biur Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów. Biura Karier mają za zadanie pełnić funkcję łącznika między szkołą wyż szą a rynkiem pracy.
Obecnie na terenie Wielkopolski funkcjonują 24 Biura Karier. 23 Biura Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów podpisały umowy i porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu.
 
Historia biur karier

Biura Karier są jednostkami organizacyjnymi szkół wyższych w wielu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Australii. W Polsce powstały w latach 90-tych.
Potrzeba powołania Biur Karier ujawniła się w wyniku szybkich zmian ekonomicznych związanych z przejściem do gospodarki wolnorynkowej oraz ze względu na wzrastającą liczbę studentów. Dyplom ukończenia wyższej uczelni nie gwarantował otrzymania satysfakcjonującej pracy. Okazało się, że potrzebna jest instytucja mogąca ułatwić studentom i absolwentom poruszanie się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy i wejście w aktywne życie zawodowe. W chwili obecnej w naszym kraju istnieje ponad 40 tego typu placówek zrzeszonych w Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier, której misją jest służenie informacją, radą i pomocą studentom oraz absolwentom wyższych uczelni w skutecznym przejściu z okresu nauki do etapu poszukiwania zatrudnienia, a następnie efektywnym funkcjonowaniu na współczesnym rynku pracy.
 
Zadania biur karier

Zadaniami Biur Karier jest przede wszystkim prowadzenie doradztwa zawodowego, szkoleń, gromadzenie i udostępnianie informacji o rynku pracy a także pośrednictwo pracy. Indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi pomagają studentom i absolwentom w wyborze ścieżki kariery, opracowaniu planu działania i sposobów realizacji zamierzonego celu zawodowego. W czasie szkoleń zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu autoprezentacji, opracowania dokumentów aplikacyjnych, różnych metod rekrutacji, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej oraz negocjacji płacowych. Informatory o rynku pracy zawierają zarówno wiadomości dotyczące firm ogólnopolskich i regionalnych oraz ich planów rekrutacyjnych, staży i praktyk zawodowych, wyjazdów zagranicznych jak i informacje o szkoleniach, kursach, szkołach językowych oraz studiach podyplomowych. Biura Karier również aktywnie poszukują, klasyfikują i udostępniają oferty pracy stałej i czasowej.
Pracodawcy mogą skorzystać z bogatej bazy danych studentów i absolwentów zlecając selekcje pracowników na określone stanowiska lub też spotkać się bezpośrednio z osobami zainteresowanymi pracą na organizowanych przez Biura prezentacjach firm na uczelniach.