28 lipca 2014 r. syndyk spółki Christianapol w Łowyniu, składając wykazy pracowników, wystąpił o zapłatę przeszło 8 milionów złotych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz 946 osób. W ten sposób ma szanse pozytywnie zakończyć się sprawa upadku spółki z ubiegłego roku. Aby móc wypłacić te pieniądze, polscy posłowie musieli najpierw zmienić prawo.

Gdy 28 stycznia 2013 r. Sąd Handlowy w Meaux we Francji wydał orzeczenie o wszczęciu wobec firmy Christianapol postępowania upadłościowego, zgodnie z prawem unijnym tego samego dnia spółka i jej polska córka stały się pracodawcą niewypłacalnym, także w rozumieniu polskiej ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Tymczasem polski zakład w Łowyniu miał zamówienia i tylko częściowo ograniczył produkcję.

16 maja ubiegłego roku Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu wydał postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku Christianapol w Polsce i ustanowił syndyka. Zwrócił się on o wypłatę z FGŚP świadczeń na rzecz 914 pracowników. Ponieważ wszczęcie przez sąd upadłościowy wtórnego postępowania upadłościowego nie stanowiło podstawy niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy, Fundusz odmówił 30 lipca 2013 r. wypłaty świadczeń w łącznej kwocie 2.503.570,70 zł. Złożony wykaz obejmował m.in. 84 osoby, których niezaspokojone roszczenia mogły zostać wypłacone z Funduszu w związku z niewypłacalnością pracodawcy powstałą 28 stycznia. 2013 r. Do tych osób Fundusz wysłał zawiadomienia o możliwości wystąpienia z indywidualnymi wnioskami o wypłatę świadczeń z tytułu wynagrodzenia za czas od 1 do 28 stycznia 2013 r. oraz z tytułu odpraw pieniężnych (w przypadku osób, którym stosunki pracy ustały do 4 miesięcy po dniu 28 stycznia 2013 r.).

Była to pierwsza w kraju taka sytuacja. Pracownicy pozostawieni bez wynagrodzeń i środków do życia protestowali. W sprawę włączyli się posłowie, którzy wnioskowali o zmianę ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych i przeprowadzili ją. 11 lipca tego roku opublikowano ustawę z 30 maja 2014 r., która zmieniała przepisy ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Dzięki tej zmianie pracodawcę będzie można uznać za niewypłacalnego w oparciu o postanowienie sądu upadłościowego wydane na podstawie Prawa upadłościowego i naprawczego, o wszczęciu wtórnego postepowania upadłościowego (data wydania takiego postanowienia stanowić będzie datę niewypłacalności pracodawcy).

28 lipca 2014 r. syndyk spółki Christianapol w Łowyniu wystąpił o zapłatę świadczeń z FGŚP, składając wykazy pracowników, w których wskazał niezaspokojone roszczenia pracownicze. Wniósł o wypłatę świadczeń z tytułu: wynagrodzeń oraz ekwiwalentów za urlop pochodzących sprzed daty niewypłacalności spółki (tj. sprzed 16 maja 2013 r.) na rzecz 890 osób oraz odpraw pieniężnych oraz odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę - na rzecz 810 pracowników, których stosunki pracy ustawały w okresie od czerwca do sierpnia 2013 r. Łącznie syndyk wystąpił o wypłatę 8.251.104,54 zł na rzecz 946 osób.

Po sprawdzeniu przedłożonej dokumentacji pod względem merytorycznym, formalno-prawnym i rachunkowym Fundusz przekaże środki finansowe na zaspokojenie roszczeń pracowniczych na konto Syndyka Masy Upadłości spółki Christianapol. Następnie syndyk wypłaci świadczenia uprawnionym pracownikom.