W Poznaniu najwięcej osób zainteresowanych było rozmową z doradcami zawodowymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy, było ich czterech i przez cały czas prowadzili rozmowy z przybyłymi. 17 maja 2014 r. w siedzibie urzędu w Poznaniu, oddziałach w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile oraz w niektórych powiatowych urzędach pracy odbyły się Drzwi Otwarte.

Pierwsi goście czekali przed urzędem w Poznaniu na pół godziny przed rozpoczęciem. Później przybywali nieustannie przez cały czas. Największym powodzeniem cieszyły się doradcy zawodowi. Informacji o ofertach pracy zagranicznej udzielali pośrednicy pracy, były też pytania z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w krajach unijnych. Pracownicy Punktu Informacyjnego Europejskiego Funduszu Społecznego odpowiadali na pytania o szkolenia dofinansowywane z EFS oraz o projekty, w których uzyskać można dofinansowanie lub pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej.

Osoby zainteresowane prowadzeniem własnej firmy korzystały z okazji, pytając przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego o sprawy związane z prowadzeniem dokumentacji w tym zakresie. Do inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy o wyjaśnienia przepisów zwracali się zarówno pracownicy, jak i potencjalni przedsiębiorcy.

W oddziale WUP w Kaliszu przygotowano dla klientów anonimowe ankiety, aby uzyskać informację o oczekiwaniach przybyłych oraz, by w przyszłym roku lepiej dopasować do ich potrzeb ofertę podczas Drzwi Otwartych. Ponad połowę przybyłych stanowiły osoby do 30 roku życia., a blisko 60 procent – osoby z wyższym wykształceniem. Poza poszukiwaniem pracy w kraju (68 procent), klienci zainteresowani byli informacją na temat zatrudnienia za granicą, zapisaniem się na spotkanie indywidualne z psychologiem – doradcą zawodowym oraz na badanie testowe dla określenia predyspozycji zawodowo-osobowościowych a także uzyskaniem informacji o lokalnym rynku pracy. Dla młodych chcących podjąć zatrudnienie podczas wakacji, oferty przygotowali pracownicy Ochotniczych Hufców Pracy. Na miejscu można było porozmawiać też z pracownikami PUP w Kaliszu i w Pleszewie.

W subregionie konińskim, oprócz WUP, w akcji uczestniczyły powiatowe urzędy pracy w Koninie, Słupcy oraz w Turku. Większość przychodzących do oddziału WUP zainteresowanych było pracą w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. Pytano nie tylko o oferty pracy, ale także o warunki pracy i życia w tych krajach. Pytano o uznawanie czasu pracy za granicą do okresu zaliczanego i uprawniającego do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych na terenie Polski.

W Lesznie, oprócz udzielania informacji na tematy jak w innych oddziałach, odbyło się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych udziałem w testach psychologicznych – badania kompetencji zawodowych. Wyniki posłużą do wyboru kierunku studiów, studiów podyplomowych, zawodowego kursu przekwalifikowującego lub potencjalnego miejsca pracy. Przedstawiciel Centrum Edukacji i Młodzieży OHP w Lesznie informował o usługach świadczonych na rzecz rynku pracy, a w szczególności o najbliższych projektach finansowanych ze środków unijnych: „Pomysł na siebie" oraz „Równi na rynku pracy". Klienci urzędu samodzielnie korzystali ze zbiorów informacji zawodowej: programów multimedialnych oraz informacji o zawodach przyszłości, z teczek i filmów zawodoznawczych, wyszukiwali w internecie informacji na temat edukacji i ofert pracy. W tegorocznej akcji uczestniczył także Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie.

W Pilskiem na propozycję otwarcia urzędów w sobotę pozytywnie odpowiedziały powiatowe urzędy pracy w Wągrowcu i Złotowie. Tegoroczna edycja Drzwi Otwartych PUP w Wągrowcu skierowana została w szczególności do bezrobotnych zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej oraz do pracodawców chcących rozwijać swoją firmę, tworząc przy tym dodatkowe miejsca pracy. Zaproszono więc specjalistów z Urzędu Skarbowego, ZUS, OHP, Urzędu Miasta oraz Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich działającego przy starostwie.

Siedzibę PUP w Złotowie odwiedziło kilku pracodawców w celu uzyskania informacji na temat środków na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego oraz w sprawie odbywania stażu. Jedna osoba była zainteresowana ofertami pracy, a jedna przyszła zwrócić skierowanie do pracy.

W oddziale WUP w Pile dyżurowali pośrednik pracy oraz doradcy zawodowi a także pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i ZUS. Najczęściej pytano o rozpoczynanie działalności na własny rachunek, zasady sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz o sposoby poszukiwania pracy, zagraniczne oferty pracy oraz ofertę warsztatową WUP. Pytano także o wymagania dotyczące dokumentów niezbędnych do uznania pracy za granicą w Polsce.