Sytuacja osób powyżej 50 roku życia na wielkopolskim rynku pracy była tematem konferencji organizowanej przez Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy. Odbyła się 5 września 2014 r. w Poznaniu.

Aktywizacja osób 50+ jest także wyzwaniem dla Unii Europejskiej – stwierdziła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Pracuje tam w dwóch komisjach: Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Z pokazanych przez siebie statystyk wynikało, że Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich jeśli chodzi o zatrudnienie osób po pięćdziesiątce, a już szczególnie kobiet po pięćdziesiątce. Prym wiodą kraje skandynawskie i z ich rozwiązań należy korzystać. Godne uwagi jest to, że osoby starsze pracują często w krótszym wymiarze czasu w porównaniu z pozostałymi.

O pracach sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówił Michał Stuligrosz, poseł na Sejm RP. Zauważył że wielkopolskie Partnerstwo jest jednym z niewielu w kraju i jedynym realizowanym z tak dużym rozmachem. To forma bardzo dobrze postrzegana przez decydentów.

O sytuacji osób 50+ na wielkopolskim rynku pracy mówiła dr Anna Górna-Kubacka z Wielkopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Poznaniu. Prezentując liczby, przyczyny niskiej aktywności zawodowej, politykę państwa wobec tej grupy osób, dodała że w roku 2013 powiatowe urzędy pracy regionu na programy specjalne dla osób 50+ wydatkowały 3,7 mln zł, a do połowy tego roku 470 tys. zł z Funduszu Pracy.

Michał Karalus, starosta pleszewski, i Piotr Janiak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie, zaprezentowali realizowany w powiecie projekt „Nigdy nie jest za późno na własny biznes 50+". Mówili o silnych i słabych stronach startujących w biznesie przedsiębiorców.

Maria Sitarska z Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu opowiadała realizowanych przez nie działaniach, w tym także z zakresu edukacji ustawicznej. Na koniec pokazała film (można go znaleźć na Youtube) pt. „Drogi dwudziestoletni", w którym seniorzy zwracają się do siebie dwudziestoletnich, mówiąc co by zmienili w życiu gdyby byli znów młodzi. Film wzbudził także refleksje u obecnych na konferencji.

Wybrane aspekty polityki senioralnej Samorządu Województwa Wielkopolskiego przedstawiła Aleksandra Kowalska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. To ważne zadanie, chociażby ze względu na sytuację demograficzną. Na uwagę zasługują przykłady działań, takie jak współpraca z organizacjami pozarządowymi, organizacja Targów Aktywni 50+, socjologiczne projekty badawcze tej grupy osób, konkurs fotograficzny „Pokolenia w kadrze" wspierający ideę solidarności międzypokoleniowej czy kampania społeczna „Życie to pasja" propagująca seniorów pozytywnie zakręconych, z pasją.

O działaniach możliwych do realizacji dla osób powyżej 50 roku życia, a finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2014-2020 mówiła Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania EFS w urzędzie marszałkowskim.

Na koniec Monika Schneider, kierownik Wydziału Polityki Rynku Pracy WUP, omówiła założenia rządowego Pakietu na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, a w szczególności jego części pt. Gwarancje dla Młodzieży. Obejmują one m.in. przedstawienie bezrobotnym do 25 r.ż w ciągu czterech miesięcy od rejestracji propozycji zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, odbycia przygotowania zawodowego dorosłych, zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej formy pomocy określonej w ustawie. Można będzie też zlecać firmom zewnętrznym działania aktywizacyjne, a wypłata wynagrodzenia będzie uzależniona od skuteczności znalezienia podopiecznym zatrudnienia.

Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy zostało powołane w roku 2012 przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. To platforma skupiająca wszystkich, którym na sercu leży ograniczenie bezrobocia i jego skutków, wzrost liczby miejsc pracy, rozwijanie przedsiębiorczości oraz elastyczności pracowników i poszukujących pracy, wspieranie kształcenia zawodowego i ustawicznego w regionie, upowszechnianie dobrych praktyk, wymiana informacji na temat potrzeb poszczególnych branż i sektorów, trendów rynkowych, zarządzania i inspirowania do wprowadzania pożądanych zmian, innowacji i dostępu do badań naukowych, możliwości pozyskiwania źródeł finansowania, także do tworzenia trwałych relacji między poszczególnymi instytucjami. Partnerzy współpracują przy realizacji zadań o zasięgu subregionalnym i regionalnym. Organizowane były, między innymi, spotkania robocze partnerów oraz spotkania otwarte dla bezrobotnych i poszukujących pracy chcących aktywnie powrócić na rynek pracy, seminaria i konferencje, inne działania wzmacniające usługi pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz inicjatywy na rzecz rozwoju i harmonizowania kształcenia zawodowego i ustawicznego z potrzebami rynku pracy.
Załączniki
Zaproszenie na konferencję (pdf, 1004 KB)