„Gwarancje dla młodzieży" – to rządowy program wsparcia ludzi młodych na rynku pracy. Jest on częścią „Pakietu na rzecz zatrudniania młodzieży" wypracowanego przez Komisję Europejską. 5 grudnia 2014 roku w Poznaniu odbyła się konferencja Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy poświęcona właśnie „Gwarancjom dla młodzieży".

Bezrobocie osób młodych niesie za sobą wiele negatywnych dla społeczeństwa efektów: opóźnianie decyzji o posiadaniu dzieci, dłuższe obciążenie finansowe rodziców, utratę potencjału osób emigrujących za granicę. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjęło program Gwarancji.

Objęte nimi zostaną osoby:

Ideą „Gwarancji dla młodzieży" jest podejmowanie szybkich działań we współpracy z partnerami społecznymi, pomoc w znalezieniu pierwszego miejsca pracy, w zdobywaniu doświadczenia zawodowego lub zaoferowaniu możliwości dalszego kształcenia i szkolenia, w tym przygotowania zawodowego. Punktem wyjścia będzie indywidualny plan działania, który pozwoli na dobranie najskuteczniejszej formy wsparcia. W czasie czterech miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy lub podpisania umowy z Ochotniczym Hufcem Pracy, młodemu bezrobotnemu przedstawiona zostanie propozycja stażu, szkolenia, dalszego kształcenia się, oferta pracy lub inna forma aktywizacji zawodowej. Ważnym elementem „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży" będzie też pobudzanie ich przedsiębiorczości. Poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego udzielane są od listopada tego roku niskooprocentowane (0,56%) mikropożyczki „Wsparcie w starcie" na założenie działalności gospodarczej.

Przedstawiono wyniki badań osób młodych na wielkopolskim rynku pracy. Wielkopolska ma nie tylko najniższy odsetek osób bezrobotnych, ale i najwyższy w kraju wskaźnik zatrudnienia osób młodych. Z badań wynika jednak, że nie wszyscy szukający pracy się rejestrują w urzędach pracy. Bolączką jest także niedostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy; gdyby powiatowe rady zatrudnienia chciały bardziej odpowiedzialnie wpływać na kierunki kształcenia w podległych sobie szkołach, byłoby mniej bezrobotnych. Zbyt mała jest też wiedza gimnazjalistów, jak poruszać się po rynku pracy, jaki zawód dla siebie wybrać.

Na koniec przedstawione zostało wsparcie dla młodzieży w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Choć nie wszystkie niezbędne dokumenty zostały już podpisane, to wiadomo, że udzielane będzie wsparcie dla bezrobotnej i nieuczącej się młodzieży. Poinformowała też o przykładowych formach wsparcia i typach działań, a także o instrumentach i usługach rynku pracy skierowanych do osób niepełnosprawnych.