Pracodawca spełniający warunki ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, może otrzymać świadczenia na rzecz pracowników, czyli - zgodnie z art. 2 Kodeksu Pracy - osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
 
Wysokość dopłat do wynagrodzeń dla jednego pracownika (za jeden miesiąc) to:
 
MAKSYMALNA  KWOTA  DOPŁATY  ZA  PEŁEN  MIESIĄC:
  • na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia ZA CZAS PRZESTOJU EKONOMICZNEGO pracownika zatrudnionego na pełnym etacie
  • lub na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia Z TYTUŁU OBNIŻENIA WYMIARU CZASU PRACY pracownika zatrudnionego na pełnym etacie do połowy etatu
WYNOSI  945,04 zł
[tj. 831,10 zł zasiłku dla bezrobotnych zwiększonego o 113,94 zł
składek na ubezpieczenia społeczne od pracownika (13,71%)]
 
+ składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy naliczone od 945,04 zł

(kwoty aktualne do 31.05.2016r.)
 
 
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci ww. świadczenia za maksymalnie 6 miesięcy (w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń).

Miesięczne dofinansowanie z FGŚP pracodawca musi uzupełnić co najmniej do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (proporcjonalnie do dotychczasowego wymiaru czasu pracy).
 
Celem ustawy jest ochrona miejsc pracy, dlatego też w czasie pobierania świadczeń z FGŚP na rzecz pracownika oraz przez łączny okres 3 miesięcy po czasie pobierania świadczeń - pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących tego pracownika.