W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu działa pięć Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej: w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie oraz Pile. Są to miejsca do których mogą zwrócić się m.in. młodzi ludzie, będący na etapie wyboru kierunku kształcenia, bądź poszukiwania swojej pierwszej pracy. Jednym z celów tych spotkań jest przygotowanie do podjęcia decyzji o kierunku dalszej edukacji, zgodnej z zainteresowaniami i zdolnościami uczestników. Ważne jest także kształtowanie aktywnej postawy młodzieży i umiejętności dostosowania decyzji do wymogów rynku pracy. Doradcy zawodowi WUP
w Poznaniu wspierają młodych ludzi także w późniejszym funkcjonowaniu zawodowym. Współpracując z różnymi instytucjami, prowadzą zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe.
Po pomoc w realizacji tematów związanych z planowaniem ścieżki edukacyjnej i zawodowej zwracają się często pedagodzy i nauczyciele szkół średnich, pracownicy uczelni wyższych, a także przedstawiciele różnych organizacji. Tematyka zajęć dostosowana jest do konkretnej grupy docelowej. Podczas spotkań z młodzieżą doradcy odpowiadają w przystępny sposób m.in. na pytania dotyczące poszukiwania pracy w kraju i za granicą, zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, zakładania działalności gospodarczej, podnoszenia kwalifikacji czy możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów
w różnych obszarach świata pracy. Celem spotkań jest również konfrontacja oczekiwań i planów młodych ludzi z rzeczywistą sytuacją na rynku pracy i możliwościami podjęcia zatrudnienia w wybranym zawodzie. Z kolei młodzi ludzie, którzy etap pierwszych decyzji mają już za sobą, często chcą zdobyć wiedzę na temat tego - jak planować i rozwijać karierę zawodową, a czasem podejmować decyzję o zmianie jej kierunku. Podczas spotkań rozpowszechniane są materiały informacyjne dotyczące np. wzorów dokumentów aplikacyjnych, pytań z rozmów kwalifikacyjnych, zawodów i stanowisk dostępnych po wybranych kierunkach studiów czy przedsiębiorczości. Młodzi ludzie mogą również uzyskać pomoc w określeniu swoich zainteresowań zawodowych. W celu  udzielenia pomocy w wyborze dalszego kierunku rozwoju, doradcy zawodowi przeprowadzają testy i kwestionariusze badające predyspozycje zawodowe.
Doradcy w ramach współpracy z Akademickimi Biurami Karier wspierają studentów i absolwentów szkół wyższych organizując wykłady i warsztaty z ww. tematyki, a także uczestnicząc w przedsięwzięciach o charakterze targowym. W ramach współpracy
z uczelniami wyższymi, zorganizowano również spotkania dla studentów zagranicznych (beneficjentów programu Erasmus +) na temat bezrobocia wśród młodego pokolenia oraz przedsiębiorczości.
Doradcy zawodowi prowadzą również spotkania dla młodzieży ze środowisk zagrożonych bezrobociem, co stanowi wsparcie dla profilaktyki i jest jednym z elementów zapobiegania wykluczeniu społecznemu. W zajęciach uczestniczą m.in. klienci OHP, a także podopieczni różnych organizacji, takich jak: ośrodki szkolno-wychowawcze. Specyficznego wsparcia wymagają również m.in. uczniowie klas integracyjnych - do których uczęszcza młodzież z niepełnosprawnością fizyczną, bądź intelektualną.
W I połowie 2017 zorganizowano około 60 spotkań grupowych, z których skorzystało ponad 1000 osób, w tym również młodzieży poniżej 18 roku życia. Przykłady działań na rzecz młodych ludzi podejmowanych przez WUP w Poznaniu: