Dnia 18.10.2018 r. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy. Tym razem sygnatariusze Partnerstwa spotkali się na konferencji pn. „Wyzwania wielkopolskiego rynku pracy".
 
Konferencję otworzyła Pani Barbara Kwapiszewska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, która przywitała zgromadzonych gości i podkreśliła konieczność kontynuowania oraz poszerzania zakresu współpracy między instytucjami oraz podmiotami prywatnymi działającymi na rzecz regionalnego rynku pracy. Następnie prelegenci przedstawili rozmaite kwestie związane z wielkopolskim rynkiem pracy, w tym wyzwania stojące przed instytucjami rynku pracy oraz przedsiębiorstwami w związku ze zgłaszanym przez pracodawców rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników przy równoczesnym niskim poziomie bezrobocia.
 
Na początku konferencji dr Anna Górna-Kubacka, Kierownik Wydziału Badań i Analiz Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu zaprezentowała strukturę zatrudnienia na wielkopolskim rynku pracy oraz obszary deficytów kadrowych w 2018 roku na podstawie wyników przeprowadzonego badania „Barometr zawodów". Ponadto, przedstawiona została prognoza demograficzna dla regionu, która przewiduje wzrost obciążenia demograficznego, spowodowany zwiększaniem się grupy osób w wieku poprodukcyjnym. Zaprezentowane zostały również zastosowane w latach ubiegłych na terenie Wielkopolski aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu oraz skala środków przeznaczonych na ww. działania. Przedstawione wyniki stały się punktem wyjścia do dyskusji nt. konieczności podjęcia nowych form aktywności przez podmioty działające na rzecz regionalnego rynku pracy oraz zmian w strategii pozyskiwania nowych pracowników i zarządzania zasobami kadrowymi przez lokalnych pracodawców w celu zlikwidowania deficytów kadrowych.
 
Kolejną częścią konferencji było wystąpienie Pana Marcina Bednarza, Starosty Powiatu Średzkiego, który przedstawił kwestie związane z aktywizacją zawodową grupy repatriantów z terenu Kazachstanu, którzy osiedlili się na terenie powiatu w ramach programu repatriacji. Pan Marcin Bednarz zaprezentował podejmowane dotychczas działania oraz plany działań, które zostaną podjęte w roku 2019 mające na celu zapewnienie warunków do osiedlenia się na dłuższy okres (w tym m.in. program zapewnienia mieszkań komunalnych, udzielenie wsparcia socjalnego oraz pomocy w uzyskaniu zatrudnienia lub pomocy przy rejestracji działalności gospodarczej) dla kolejnych grup repatriantów.

Uzupełnieniem kwestii związanych z programem repatriacji było wystąpienie Pani Zofii Tomczak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie Wlkp., która przedstawiła uwarunkowania prawne dotyczące pomocy repatriantom w adaptacji na terenie Polski, w tym na polskim rynku pracy.
 
Kolejnym prelegentem był Pan Amadeusz Konieczny, Zastępca Kierownika Wydziału Aktywizacji Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, który dokonał analizy danych dotyczących zatrudnienia obywateli spoza Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego na terytorium Polski. Przedstawiono obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, zezwoleń na pracę sezonową i zezwoleń na pracę oraz statystyki dotyczące poziomu zatrudnienia obywateli spoza UE/EOG i wpływu jaki cudzoziemcy wywierają na wielkopolski rynek pracy. Wśród poruszonych kwestii problemowych znalazły się również kwestie zmian przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników w charakterze pomocnika, z którymi rolnicy zawarli umowę o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich oraz zmian w zakresie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Pan Amadeusz Konieczny przedstawił również wyniki analiz przeprowadzonych przez podmioty zewnętrzne w zakresie napływu cudzoziemców do Polski. Omówione 2 cykle badań zawierały dane dotyczące zjawiska migracji zarówno z perspektywy polskich pracowników, jak i pracodawców.
 
Na koniec konferencji Pani Anna Mikołajczyk, Dyrektor Oddziału Zamiejscowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kaliszu przedstawiła wyniki oraz wnioski z badania „Zatrudnianie obywateli krajów Europy Wschodniej na terenie Wielkopolski – korzyści i zagrożenia" przeprowadzonego wśród wielkopolskich pracodawców. Zgodnie z założoną metodologią badanie przeprowadzono na terenie 8 powiatów z terenu Wielkopolski, w których w roku 2016 największa liczba podmiotów zadeklarowała chęć powierzenia pracy obywatelom z krajów Europy Wschodniej. Badanie, które zostało przeprowadzone w oparciu o anonimową ankietę zawierającą 23 pytania szczegółowe, otwarte i hipotetyczne, skierowane było do polskich pracodawców oraz agencji zatrudnienia działających jako agencje pracy tymczasowej. Do obszarów problemowych badania należały m.in.: struktura osób zatrudnionych w województwie wielkopolskim, okres zatrudniania obywateli spoza UE/EOG, stosowane formy zatrudnienia, charakter wykonywanej pracy, powody zatrudniania cudzoziemców przez polskich pracodawców oraz czynniki związane z fluktuacją kadr.
Jak wynika z analiz przeprowadzonych w ramach niniejszego badania w Wielkopolsce, przy trwającej dobrej koniunkturze w gospodarce i związanym z tym zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych w wielu branżach, polscy pracodawcy pozytywnie oceniają pracę imigrantów ze Wschodu i wykazują coraz więcej akceptacji dla ich zatrudniania.
Załączniki
Harmonogram konferencji (pdf, 46 KB)