Obecna Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Poznaniu, która jest organem opiniodawczo-doradczym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, rozpoczęła działalność w kwietniu 2013 roku. 5 listopada 2014 r. odbyło się jej ostatnie posiedzenie w kadencji samorządu. Z tej okazji spotkanie miało uroczysty charakter.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, w imieniu Marszałka i samorządu podziękował członkom rady za pracę, zaangażowanie i zbiorowy wysiłek na rzecz polepszenia sytuacji na rynku pracy. Zauważył, że wypowiadali się oni także w sprawach strategicznych dla regionalnego rynku pracy, ważne było też ich zainteresowanie realizacją Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dzięki któremu można było wspomagać działania aktywizacyjne osób bezrobotnych, podnosić kwalifikacje pracujących, także nauczycieli, oraz zapobiegać wykluczeniu społecznemu. Wyraził przekonanie, że nowy zarząd województwa skorzysta z doświadczenia członków WRZ.

Profesor Józef Orczyk, przewodniczący WRZ, podsumowując jej prace, powiedział że wszyscy cieszymy się najniższą w kraju 7,9-procentową stopą bezrobocia. Jednak ponad 115 tysięcy mieszkańców regionu jest nadal zarejestrowanych jako bezrobotni, średnią płacę mamy o 10 proc. niższą jak w kraju, natomiast wydajność pracy o 3 proc. wyższą od krajowej. Nie mamy więc powodów do pełnego zadowolenia. Przewodniczący zaproponował, by wykorzystując dotychczasowe doświadczenia, zastanowić się, w jakim kierunku powinna pójść nowa rada rynku pracy.

Przychylano się do propozycji Jana Mosińskiego, by przyszłe spotkania rady miały charakter seminaryjny, z udziałem przedstawicieli różnych instytucji. By wspólnie wypracowywać stanowiska kierowane do wszystkich mających wpływ na decyzje o rozwoju regionu.

Na posiedzenie WRZ przybył Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. Wręczył on Karolowi Pufalowi, wiceprzewodniczącemu WRZ, a wcześniej jej przewodniczącemu i długoletniemu członkowi, medal AD PERPETUAM REI MEMORIAM (Na wieczną rzeczy pamiątkę). Przyznawany on jest przez kapitułę szczególnie wyróżniającym się Wielkopolanom.

Członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali utworzenie nowego kierunku kształcenia: technik teleinformatyk w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie (powiat słupecki). Do jednogłośnej decyzji skłoniły ich informacje o potencjale szkoły: kadrze nauczycielskiej, bazie dydaktycznej i praktyk uczniowskich, dotychczasowych osiągnięciach szkoły oraz możliwościach zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.