- Do przeszłości odeszły czasy, gdy raz zdobyty zawód i wykształcenie starczały do końca kariery zawodowej, zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej i aby za nimi nadążać, trzeba być stale gotowym na podnoszenie swoich kwalifikacji – powiedziała Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, podczas poznańskiego otwarcia Dnia Kształcenia Ustawicznego w Wielkopolsce. Organizatorem Dnia było Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy, platforma skupiająca wszystkich, którym zmniejszenie liczby bezrobotnych w regionie oraz promocja postawy otwartej na kształcenie w każdym wieku leży na sercu.

17 listopada 2012 roku, jednocześnie w pięciu największych wielkopolskich miastach: Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, zorganizowano Dzień Kształcenia Ustawicznego. Odwiedzający mogli uzyskać informację na temat możliwości kształcenia, mogli także uczestniczyć w warsztatach pozwalających sprawniej starać się o zatrudnienie, dowiedzieć się, jak założyć własną firmę i skąd pozyskać na nią fundusze, mogli uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych, popatrzeć, jakie praktyczne umiejętności uzyskali uczniowie różnych typów szkół. Były pokazy kosmetyczne, fryzjerskie, można było skonsumować ozdobne pierniki oraz ekologiczne kanapki.

W Poznaniu w pawilonie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich największym powodzeniem cieszyły się warsztaty dla osób planujących założenie własnej firmy, nie brakowało też chcących – przy pomocy Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych oraz doradców zawodowych WUP – poznać swój potencjał zawodowy. Odbyła się tez rozprawa sądowa na temat: Kształcenie tak czy nie? Uczniowie szkoły z Witkowa pokazywali, jak przygotować się do świąt, dekorując stół, przygotowując pierniki i inne smakołyki. Uczniowie z Gniezna pokazywali, jak przygotować ekologiczne kanapki, a uczennice z Gniezna na miejscu wykonywały fantazyjne i modne fryzury, także odwiedzającym stoisko. Uczennice z liceum plastycznego w Poznaniu wykonywały portrety, a grając w Cash Flow można było poczuć się inwestorem finansowym. Obecne były biura karier, powiatowe urzędy pracy, zespoły szkół różnego typu, centra doradztwa dla młodzieży, kształcenia ustawicznego, nauki języków obcych, OHP, kuratorium oświaty, izba rzemieślnicza, stowarzyszenie trenerów rozwoju osobistego. 

Centrum Doradztwa dla Młodzieży w Poznaniu w swojej siedzibie zorganizowało warsztaty dla młodzieży i doradców zawodowych, a Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej otwarło podwoje w dwóch budynkach, prezentując kierunki kształcenia i wyposażenie swoich pracowni.

W Kaliszu 23 wystawców ustawiło swoje stoiska w nowo wybudowanym Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przez cały czas trwania Dnia w wyznaczonych salach odbywały się wykłady i zajęcia warsztatowe. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz możliwości korzystania ze środków pozyskiwanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas wykładów prezentowano m.in. możliwości zmiany i uzupełnienia kwalifikacji zawodowych oraz znacznie znajomości języków obcych i sposoby skutecznego ich uczenia się. Można było skorzystać z porad indywidualnych udzielanych przez doradców zawodowych WUP i powiatowych urzędów pracy. 

Dniowi w Kaliszu towarzyszyły imprezy zorganizowane przez Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie kolo Pleszewa (gry, zabawy i spotkania promujące różne zawody) oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Kaliszu (zajęcia dla dzieci i młodzieży).

W Koninie Dzień odbywał się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W spotkaniu uczestniczyło około trzystu osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady prowadzone przez pracowników naukowych PWSZ w Koninie na temat profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży, pracy socjalnej przygotowującej do kształcenia ustawicznego oraz statusu i roli inżyniera. Wiele osób korzystało z porad zawodowych, w tym z możliwości sprawdzenia swoich predyspozycji zawodowych. Odwiedzający jednak przede wszystkim interesowali się stoiskami placówek oświatowych i instytucji szkoleniowych z subregionu konińskiego, które w ciekawy wizualnie i merytorycznie sposób przygotowały swoją ofertę edukacyjną. Zorganizowano dwa spotkania informacyjno-szkoleniowe na temat edukacji i zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii oraz dotyczące zakładania własnej działalności gospodarczej.

W Lesznie na spotkanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przybyły osoby pracujące w średnim wieku pragnące podwyższać swoje kwalifikacje lub uzupełnić wykształcenie, studenci studiów zaocznych pierwszego stopnia pragnący kontynuować naukę oraz osoby bezrobotne i poszukujące pracy chcące zbadać swoje kompetencje zawodowe z myślą o zmianie kwalifikacji zawodowych. Przyszli również rodzice z dziećmi, dla których zorganizowano gry i zabawy. Na stoiskach powiatowych urzędów pracy zasięgano informacji o kursach umożliwiających zdobycie nowych kwalifikacji i ich podwyższenie finansowanych z Funduszu Pracy. Pytano także o dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. 

Głównym tematem rozmów na stoisku Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lesznie były zasady redagowania dokumentów aplikacyjnych, możliwości skorzystania z badań psychologicznych, jak również ofert szkoleń i zajęć aktywizacyjnych. Pytano o warunki i możliwości podjęcia pracy za granicą w ramach europejskiej sieci pośrednictwa pracy EURES. Po prezentacjach Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie z podstaw uruchamiania działalności gospodarczej i praktycznych aspektów biznesplanu uczestnicy poczuli niedosyt wiedzy i licznie zapisywali się na najbliższy 3-dniowy warsztat organizowany przez CIiPKZ w Lesznie na temat zakładania własnej firmy.

W Pile podczas inauguracji Dnia Mirosław Mantaj, starosta pilski, zaprezentował laureatów ogłoszonego przez PUP w Pile konkursu „Wygraj staż marzeń" i wręczył im nagrody. Wystawcy – głównie szkoły dla dorosłych – przedstawili w atrakcyjny sposób ofertę nauki, kursów i szkoleń. Szkoły kosmetyczne udzielały chętnym porad robienia makijażu i dbania o wizerunek. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Pile prezentowały możliwości kształcenia na poziomie wyższym i na studiach podyplomowych. Doradcy zawodowi WUP reklamowali własną ofertę szkoleniową, a wraz z Regionalnym Ośrodkiem Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzili konkursy na temat wiedzy o Unii Europejskiej.
Załączniki
Zaproszenie na spotkania (pdf, 690 KB)
Plan i lista stoisk w Poznaniu (pdf, 163 KB)