20 listopada 2018 r. w Domu Aukcyjnym Adam's w Poznaniu odbyła się zorganizowana przez Wojewódzki Urząd w Poznaniu konferencja pn. „Edukacja ustawiczna kadr wielkopolskiego rynku pracy przy wykorzystaniu szans i możliwości Krajowego Funduszu Szkoleniowego".

Konferencja promowała Krajowy Fundusz Szkoleniowy, jako instrument wspierający różne formy kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z regionu. Wielkopolska od początku funkcjonowania tego instrumentu tj. od 2014 roku należy do województw najlepiej wykorzystujących środki otrzymywane w ramach KFS.

Podczas konferencji poruszone zostały tematy dotyczące problemów i potrzeb wielkopolskiego rynku pracy, wykorzystania środków KFS w Wielkopolsce a także metody rozpoznawania i analizy potrzeb szkoleniowych w organizacji. Ponadto zostały zaprezentowane doświadczenia związane z realizacją KFS przez Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu oraz pracodawcę z powiatu kaliskiego.

Środki KFS wspierają pracodawców, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji, zarówno swoich własnych, jak i zatrudnionych pracowników. KFS przyczynił się do wzrostu zainteresowania kształceniem ustawicznym wśród osób pracujących, które wymagają przekwalifikowania lub aktualizacji wiedzy i umiejętności.

W pierwszych dwóch latach funkcjonowania (2014 – 2015) środki KFS przeznaczono wyłącznie na szkolenia dla osób pracujących w wieku 45 lat i więcej, co miało zapobiegać utracie zatrudnienia w tej grupie, z powodu braku lub dezaktualizacji kompetencji. 

Środki KFS wydatkowane są zgodnie z ogólnokrajowymi priorytetami określanymi przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (80% środków) oraz priorytetami Rady Rynku Pracy (20% środków tzw. rezerwa KFS), które korespondują ze zmieniającym się rynkiem pracy.

W roku 2019 z KFS skorzystać będą mogły nowe grupy pracowników, m.in. instruktorzy praktycznej nauki zawodu i nauczyciele kształcenia zawodowego. Ponadto, Minister rekomenduje wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Na rok 2019, dla województwa wielkopolskiego, MRPiPS przeznaczyło środki KFS w wysokości 17 224,0 tys. zł. Będzie to najwyższa kwota dla regionu od momentu wprowadzenia KFS.