Współpraca WUP w Poznaniu z Komitetem Lokalnym AIESEC

Staże zawodowe za granicą pozwalają absolwentom wyższych uczelni doskonalić umiejętności językowe i podnieść kwalifikacje zawodowe. Ważnym motywem odbycia zagranicznego stażu jest również możliwość poznania obcego kraju, zarobienia pieniędzy i poszerzenia perspektyw zawodowych. Wobec aktualnej sytuacji na rynku pracy zagraniczne staże są przedmiotem zainteresowania wielu młodych ludzi.
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu nawiązał współpracę z Komitetem Lokalnym AIESEC działającym przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Na spotkaniu rozpoczynającym współpracę omówione zostały działania podejmowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu w celu poprawy sytuacji młodych ludzi na wielkopolskim rynku pracy, zwłaszcza osób z wyższym wykształceniem. Przedstawiciel AIESEC zaprezentował cele i zadania, jakie Komitet zamierza wdrażać w roku 2004. Zaproponowana współpraca dotyczyła wymiany doświadczeń z zakresu aktywizacji osób poszukujących pracy oraz promowania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Przedstawiciel AIESEC zaprezentował dwa główne projekty stowarzyszenia: "Program praktyk i staży - ITEP" oraz „Inkubator Przedsiębiorczości 2004".
Program Międzynarodowej Wymiany Praktyk

Celem Programu Międzynarodowej Wymiany Praktyk ITEP ( International Traineeship Exchange Program) jest poszerzanie kompetencji kulturowych poprzez międzynarodową wymianę stażystów. Poprzez ITEP studenci mają unikalną szansę podnosić kwalifikacje i tym samym jakość swojego wykształcenia. Każdego roku ponad 5000 studentów z całego świata, w tym ponad 200 z Polski, bierze udział w programie. Praktyki rozpoczynają się w maju i czerwcu 2004, trwają od 8 do 78 tygodni w jednym z 4 wybranych regionów świata i pozwalają na szersze zrozumienie spraw związanych z kulturą, ekonomią, społeczeństwem.
 
W Programie możliwe są trzy rodzaje praktyk:

Development Traineeship (DT). Jest to praktyka rozwojowa dla studentów kierunków społecznych. Praktyki odbywają się zarówno w organizacjach rządowych, jak i pozarządowych.
Educational Traineeship (ET). Celem praktyki edukacyjnej jest zdobycie doświadczenia przez studentów w zakresie nauczania języków obcych lub innych przedmiotów w języku obcym.
Management Traineeship (MT) . Ta praktyka kolei adresowana jest do studentów ekonomii, zarządzania, finansów, bankowości, marketingu.
Na praktykę może wyjechać student, który w momencie wyjazdu jest na III, IV, V roku studiów lub jest absolwentem (w okresie do roku po ukończeniu studiów); zna języki obce; przeszedł proces rekrutacji organizowany przez AIESEC Poznań; przed wyjazdem aktywnie angażował się w zadania mające rozwijać jego osobowość, a po powrocie student/absolwent wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenie, wniesie istotny wkład w rozwój społeczności lokalnej. Potencjalni uczestnicy biorą udział w kolejnych etapach selekcji, na które składa się weryfikacja aplikacji, testy językowe, Assessment Centre. Studenci i praktykobiorcy z całego świata wypełniają formularze wymianowe. Formularze są następnie wprowadzane do internetowej bazy i dopasowywane pod względem odpowiednich, najbardziej pasujących do siebie kryteriów. Studenci biorą udział w szkoleniach, których celem jest ułatwienie płynnego przejścia i przystosowania się do innych kanonów kulturowych, ponadto AIESEC organizuje aktywność praktykantom, przyczyniając się tym samym do bardziej aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu społecznym. AIESEC pomaga praktykantom, którzy zakończyli praktykę, w procesie reintegracji. Praktykanci dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. 
 
Inkubator Przedsiębiorczości

Głównym celem projektu Inkubator Przedsiębiorczości jest zwiększenie wiedzy i edukacja polskiej młodzieży w zakresie przedsiębiorczości, przedstawienie różnorodnego podejścia do tej problematyki z punktu widzenia mieszkańców całego świata. Projekt ten będzie składał się z 2 części: pierwsza część skierowana zostanie do młodzieży szkół średnich oraz uczelni wyższych. Sześć czteroosobowych grup zagranicznych studentów - praktykantów w czasie czteromiesięcznej praktyki odwiedzać będzie placówki edukacyjne (szkoły średnie, technika, szkoły zawodowe a także uczelnie wyższe) na terenie całej Polski z naciskiem na obszar Wielkopolski i prowadzić serię treningów traktujących o przedsiębiorczości. Ramowy plan spotkań skupiać się będzie na dwóch tematach: "Przedsiębiorstwo a identyfikacja okazji rynkowych" oraz "Rozwój nowego przedsięwzięcia". Drugą, integralną częścią projektu będzie organizacja konkursu na prowadzenie wirtualnej firmy. Ta część projektu skierowana zostanie wyłącznie do studentów uczelni ekonomicznych z całej Polski. Studenci obcokrajowcy (praktykanci) będą w stałym kontakcie ze studentami biorącymi udział w konkursie i ich rola będzie polegała przede wszystkim na doradzaniu, wydawaniu opinii, a także pomocy zarówno merytorycznej jak i praktycznej.
Współpraca w ramach obu projektów dotyczy kontaktów pomiędzy AIESEC, Wojewódzkim Urzędem Pracy i Biurami Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów działającymi przy uczelniach wyższych, z którymi WUP współpracuje na mocy zawartych umów i porozumień. Do udziału w "Programie praktyk i staży - ITEP" wybrane zostały Biura Karier, których program nauczania najpełniej odpowiada wymaganiom stawianym kandydatom na praktyki i staże. Informacja została przesłana do następujących biur:
Biuro Karier UAM w Poznaniu,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania w Lesznie,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Biznesu w Pile,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości w Poznaniu,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Logistyki Poznaniu.

Informacja o projekcie "Inkubator Przedsiębiorczości 2004" rozesłana została do wszystkich Biur Karier z terenu Wielkopolski współpracujących z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu. 
W marcu 2003 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu podpisał umowy o współpracy w zakresie tworzenia biur karier z Wyższą Szkołą Biznesu w Pile oraz Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu.