Na wielkopolskim rynku pracy istnieją kwalifikacje uniwersalne, które są poszukiwane przez wszystkich pracodawców niezależnie od branży. Są to prawo jazdy oraz obsługa komputera z Internetem. Wynika to z badania, jakie w regionie przeprowadziłWojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Badanie zatytułowanoZapotrzebowanie wielkopolskiego rynku pracy na kwalifikacje i kompetencje zawodowe.

Badanie zorganizowano w III i IV kwartale 2013 r. w ramach projektu Wielkopolskie Obserwatorium Rynku Pracy II ze środków Poddziałania 6.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Celem badania były analiza i ocena aktualnego oraz prognozowanego zapotrzebowania wielkopolskich pracodawców na kwalifikacje i kompetencje zawodowe oraz propozycja skutecznych metod podnoszenia zgodności pomiędzy zapotrzebowaniem na określone kompetencje i kwalifikacje a ich podażą.

W badaniu przez kwalifikacje zawodowe rozumiano wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji określonych zadań zawodowych, których nabycie zostało potwierdzone dyplomem, certyfikatem lub innym dokumentem ukończenia szkół, kursów, szkoleń bądź stażem zawodowym. Pod pojęciem kompetencji zawodowych, natomiast, rozumiano umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy do wykonywania określonych zadań zawodowych, indywidualnych zdolności i predyspozycji psychospołecznych oraz poznawczych (tzw. kompetencji miękkich).

Równocześnie analizie poddano: obecne i prognozowane zapotrzebowanie na zawody oraz kanały rekrutacyjne, z jakich korzystają pracodawcy.

Przeanalizowano też oferty pracy pochodzące m.in. z powiatowych urzędów pracy, agencji zatrudnienia i portali rekrutacyjnych. Ponadto, przeprowadzono 850 wywiadów telefonicznych z wielkopolskimi przedsiębiorcami zatrudniającymi 50 i więcej pracowników oraz wywiady z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy a także wielkopolskich agencji zatrudnienia.

Do najbardziej poszukiwanych kwalifikacji należą m.in.: prawo jazdy, podstawy obsługi komputera i Internetu, obsługa specjalistycznych programów komputerowych, kwalifikacje związane z wykonywaniem zawodu przedstawiciela handlowego, obsługa kas fiskalnych, administrowanie sieci. Z badań wynika, że na wielkopolskim rynku pracy istnieją kwalifikacje uniwersalne, które są poszukiwane przez wszystkich pracodawców, niezależnie od branży. Do takich kwalifikacji należy zaliczyć prawo jazdy oraz obsługę komputera z Internetem. Ponadto, na postawie uzyskanych informacji można stwierdzić, że w okresie ostatnich 5 lat nastąpił wzrost znaczenia kwalifikacji zawodowych, m.in. wyraźny wzrost zapotrzebowania na kwalifikacje dotyczące obsługi specjalistycznych programów komputerowych oraz znajomość języków obcych.

Podobną analizę przeprowadzono w kontekście kompetencji. Kompetencjami najbardziej poszukiwanymi przez pracodawców są: zaangażowanie, komunikatywność oraz umiejętność dobrej organizacji pracy. Na podstawie ofert pracy zaobserwowano również zapotrzebowanie na dyspozycyjność oraz znajomość branży, w której chce się podjąć pracę. Ponad 30 procent pracodawców z każdej branży stwierdziło, że od pracowników oczekuje zaangażowania, dyspozycyjności oraz zdolności szybkiego podnoszenia kwalifikacji.

Zdaniem biorących udział w badaniu ekspertów, znaczenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych będzie wzrastać. Wobec tego, niezwykle istotne jest monitorowanie przez instytucje rynku pracy oraz podmioty szkoleniowe zmian zachodzących na rynku pracy, umożliwiające elastyczne reagowanie na pojawiające się potrzeby.

Szczegółowe rezultaty badania zostaną przedstawione podczas seminarium, które odbędzie się 19 lutego 2014 r. W seminarium udział wezmą m.in. wicemarszałek województwa wielkopolskiego, przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia, biur karier oraz instytucji związanych z edukacją.

Raport z badania  będzie dostępny na stronie www.obserwatorium.wup.poznan.pl