„Kształcenie ustawiczne w Wielkopolsce" było tematem I Forum Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy, jakie odbyło się 27 czerwca 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Adam's w Poznaniu. Partnerów rynku pracy przybyłych na spotkanie przywitał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Spotkanie prowadziła Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, który jest koordynatorem działań Partnerstwa.

- Choć Wielkopolska od wielu lat ma najniższą w kraju stopę bezrobocia – powiedział wicemarszałek – to nikogo, a zwłaszcza samorządów te liczby nie mogą zadowalać. To indywidualne dramaty ludzi dotkniętych brakiem pracy i niemożnością zapewnienia godziwego bytu rodzinom, to także niewykorzystany potencjał ludzki, który mógłby przyczynić się do rozwoju regionu. Wiele z tych osób posiada kwalifikacje, jednak nieprzystające do potrzeb pracodawców. Konieczność uczenia się przez całe życie jest wymogiem naszych czasów. Partnerzy powinni wypracować skuteczny model, który sprawdzi się w regionie.

19 kwietnia 2012 r. podczas spotkania z pracodawcami w Arenie pierwsze samorządy i instytucje podpisały Porozumienia o przystąpieniu do Partnerstwa. Do 27 czerwca łącznie było ich już 28. Podczas konferencji w Poznaniu kolejnych 9 partnerów podpisało Porozumienie. Byli to: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Wielkopolski Związek Pracodawców, Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, Wielkopolski Kurator Oświaty, Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji, Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych.

Następnie Tomasz Wika, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu przedstawił praktykę kształcenia zawodowego i ustawicznego w rzemiośle, mówił też o związanych z tym problemach i trudnościach. Anna Górna Kubacka, kierownik Wielkopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Poznaniu zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych przez WUP na temat sytuacji ubiegłorocznych absolwentów różnych typów szkół na rynku pracy oraz na temat prowadzonego monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Wielkopolsce w ubiegłym roku.

O innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie kształcenia ustawicznego na przykładzie klastra edukacyjnego mówiła Lucyna Białk Cieślak, dyrektor Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Wypowiedź zilustrowała filmem o działalności Centrum.

Beata Durzyńska, wicedyrektor WUP w Poznaniu przedstawiła inicjatywę Dnia Kształcenia Ustawicznego w Wielkopolsce. Odbędzie się on w listopadzie, jednego dnia w pięciu miastach: Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Uczestnicy Forum zgłaszali swoje propozycje, które zostały spisane i będą wszystkim przesłane.
Załączniki
Zaproszenie na I Forum (pdf, 615 KB)