Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW NIEOBJĘTYCH: PRZESTOJEM, PRZESTOJEM EKONOMICZNYM LUB OBNIŻONYM WYMIAREM CZASU PRACY (art. 15gg ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)
 
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie z FGŚP z art. 15 gg? Jaki pracownik może otrzymać dofinansowanie? Uwaga!
Dofinansowanie nie przysługuje na pracownika, na którego przedsiębiorca skorzystał już z pomocy w formie dofinansowania wynagrodzeń pracowników udzielonej w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (art. 15g, 15gga, 15zzb, 15zze).
(Wyjątek: Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników można uzyskać maksymalnie za 3 m-ce. Zatem np. jeśli pracodawca skorzystał już z dofinansowania za 2 m-ce, to teraz może skorzystać z dofinansowania za 1 m-c).
 
Jakie środki przekaże FGŚP:
  1. na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników – połowę wynagrodzenia pracownika, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  2. na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy (naliczonych od kwoty dofinansowania do wynagrodzenia).
    Uwaga! Jeśli pracodawca uzyskał ulgę z ZUS dot. opłacania składek za 3 m-ce na podstawie przepisów COVID-19, to z FGŚP dofinansowania do składek otrzymać już nie może (będzie to pomoc w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat).
Świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy, przypadających od miesiąca złożenia wniosku.
Dofinansowanie przekazywane jest w transzach miesięcznych.

Jakie obowiązki będzie mieć przedsiębiorca, który otrzyma środki z FGŚP?