Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, którzy wykonują czynności zawodowe dotyczące zabytku lub infrastruktury z nim związanej (art. 15ga)

Kto może złożyć wniosek o dopłatę z FGŚP Na wniosek ww. podmiotów przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez tę osobę lub jednostkę organizacyjną, nieprzerwanie w okresie nie krótszym niż przez 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego, którzy wykonują czynności zawodowe dotyczące zabytku lub infrastruktury z nim związanej.

Dla kogo dopłata z FGŚP

Przepis stosuje się odpowiednio do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą, umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia. Dofinansowanie przysługuje podmiotowi, jeżeli:
1) na dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego oraz na dzień złożenia wniosku, zatrudnia co najmniej 50 pracowników;
2) w następstwie ograniczeń związanych z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii spadły dochody podmiotu uzyskiwane w związku z funkcjonowaniem zabytku;
3) podmiot nie uzyskał ze środków publicznych dofinansowania do wynagrodzeń w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat.
Jaka jest wysokość dopłaty z FGŚP Gdzie i jak złożyć wniosek
Wniosek o przyznanie dopłat składa się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Wzór wniosku oraz wzór wykazu pracowników uprawnionych do świadczeń wypłacanych z FGŚP dla art. 15ga dostępny jest na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem:  https://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-do-wynagrodzen

Pełnomocnictwa w sprawach o wypłatę świadczeń ze środków FGŚP na ochronę miejsc pracy (art. 15g, 15gg, 15ga, 15gga) nie podlegają opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2020r., poz. 1546 ze zm.).