Czy przedsiębiorcy chcą funduszu szkoleniowego?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy i zapotrzebowanie na kwalifikacje zawodowe – taki był tytuł pierwszej w tym roku konferencji Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy, która odbyła się 2 czerwca 2015 roku w Poznaniu.

Podczas spotkania przedstawiono założenia nowo powstałego Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Zaczął on funkcjonować pod koniec ubiegłego roku. KFS stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Jego celem jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Dla swoich pracowników w wieku powyżej 45 lat o środki na kursy i studia podyplomowe oraz na koszty egzaminów dyplomowych mogą ubiegać się pracodawcy.
Przedstawiciele pracodawców przedstawili, jak przedsiębiorcy wykorzystywali wdrożyli działania szkoleniowe ze środków KFS dla swoich pracowników w minionych miesiącach.

Barbara Szeflińska, prezes Zarządu Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, przyznała iż możliwości oferowane przez KFS wpisały się w potrzeby spółki z branży służby zdrowia, pozwalając na dostosowanie tematyki szkoleń do aktualnych potrzeb pracowników.

Karina Jakubek, właścicielka firmy Human Discovers Centrum Analiz i Rozwoju Placówka Kształcenia Ustawicznego z Ostrowa Wielkopolskiego, zaznaczyła iż dzięki KFS możliwe jest finansowanie szkolenia „szytego na miarę", co wyróżnia ten instrument wsparcia dla pracodawców, na tle innych.

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu zaprezentował wyniki badania „Zapotrzebowanie na kwalifikacje zawodowe w poszczególnych branżach.

Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy zawiązało się 15 marca 2012 roku. Tworzy ono warunki do podejmowania różnorodnych inicjatyw a także do tworzenia trwałych relacji między poszczególnymi instytucjami. W ramach Partnerstwa zorganizowano targi pracy, Dzień Kształcenia Ustawicznego w Wielkopolsce, konferencje o szansach rozwojowych regionu w programach Europejskiego Funduszu Społecznego, o dostosowaniu kształcenia do wymagań i oczekiwań rynku pracy, o sytuacji osób do 30 i powyżej 50 roku życia na wielkopolskim rynku pracy, o realizacji programu „Gwarancje dla Młodzieży w Polsce".
Załączniki
Zaproszenie na konferencje (pdf, 905 KB)