Blisko 127 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom zarejestrowały w ubiegłym roku powiatowe urzędy pracy w Wielkopolsce; w roku 2010 było ich nieco ponad 7 tysięcy. 97 procent wniosków dotyczyło Ukraińców. Konferencję „Cudzoziemcy na wielkopolskim rynku pracy" w ramach Partnerstwa na Rzecz Wielkopolskiego Rynku Pracy zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Odbyła się 30 maja 2017 roku

Zatrudnianie na podstawie oświadczeń pracodawców funkcjonuje od 2007 roku. Ta uproszczona procedura dotyczy obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Mogą oni przyjechać do pracy na 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy. Po Mazowszu i Dolnym Śląsku Wielkopolska zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem liczby cudzoziemskich pracowników. Jeśli chodzi o powiaty, w regionie przoduje pod tym względem powiat poznański, kaliski, ostrowski, wolsztyński, kępiński, średzki i jarociński. Najmniej cudzoziemców pracuje w kolskim i słupeckim. Zatrudniani są przy pracach prostych, jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, pracownicy usług i sprzedawcy. Coraz więcej cudzoziemców zgłaszanych jest do ubezpieczeń społecznych. W 2016 r. w ZUS ubezpieczono prawie 21,5 tys. cudzoziemców, z tego blisko 16 tys. Ukraińców.

W związku z koniecznością dostosowania krajowych przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu pracowników sezonowych oraz ograniczenia nadużyć związanych z funkcjonowaniem obecnego systemu oświadczeń planowane są zmiany prawne dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Przewiduje się wydawanie zezwoleń na pracę sezonową przez starostów, a wojewodowie mają wprowadzić system teleinformatyczny dotyczący cudzoziemców. Prace nad przepisami trwają i obecnie trudno przesądzać, jakie zapisy zostaną ostatecznie przyjęte. Choć Unia znosi  od 11 czerwca 2017 r. obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy, to dotyczyć on będzie wyjazdów turystycznych, a nie do pracy.

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) zajmuje się m.in. wydawaniem zezwoleń na pobyt czasowy, stały lub rezydenta, przedłużaniem wiz, zaproszeniami, zezwoleniami na pracę cudzoziemców i ich przedłużaniem, rejestracją pobytu obywateli UE, wydawaniem dla nich i ich rodzin kart pobytu, przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o nadanie obywatelstwa a także świadczeniami pieniężnymi dla posiadaczy Kart Polaka. W ostatnich trzech latach liczba wniosków dotyczących legalizacji pobytu wzrosła pięciokrotnie. W celu skrócenia czasu rozpatrywania wniosków WUW uruchomił punkty obsługi w czterech delegaturach urzędu, wprowadził zmiany organizacyjne, mi.in. możliwość śledzenia stanu sprawy na stronie www. Planuje się rozwój narzędzi informatycznych dla poprawy jakości obsługi i dostępności informacji oraz aplikowanie ośrodki unijne na podnoszenie standardów obsługi cudzoziemców z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu sprawdza legalność pobytu i pracy cudzoziemców – powiedziała Anna Wabich z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. – W 2016 Inspekcja zrealizowała w tym względzie 471 kontroli, w roku 2017 – już 247. Do najczęstszych nieprawidłowości należy wykonywanie pracy bez zezwolenia na pracę. Niezgłaszanie zatrudnionych cudzoziemców do ubezpieczenia społecznego oraz niezawieranie wymaganych umów stwierdzane są odpowiednio w dwóch i jednym procencie kontroli.
Izabela Czerniejewska, koordynator biura Migrant Info Point zaprezentowała jego działalność. To prowadzenie punktu informacyjno-doradczego zapewniającego wsparcie dla cudzoziemców przebywających w Poznaniu. Mogą oni liczyć m.in. na pomoc prawną w zakresie legalizacji pobytu i zatrudnienia oraz wsparcie w wypełnianiu rozmaitych formularzy. Cudzoziemcy uzyskują także praktyczne informacje dotyczące życia codziennego w Poznaniu i mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach i piknikach integracyjnych. Migrant Info Point organizuje także bezpłatne kursy języka polskiego oraz warsztaty doradcze z zakresu rozwoju zawodowego.
Załączniki
Harmonogram konferencji 30 maja 2017 roku (pdf, 432 KB)