Bezrobocie osób młodych niesie za sobą wiele negatywnych dla społeczeństwa efektów: opóźnianie decyzji o posiadaniu dzieci, dłuższe obciążenie finansowe rodziców, utratę potencjału osób emigrujących za granicę. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjęło program Gwarancji.
Objęte nimi zostaną osoby:
- w wieku 15-17 lat przedwcześnie kończące naukę
- w wieku 18-24 lata pozostające poza zatrudnieniem, edukacją i szkoleniem, w tym osoby wymagające szczególnego wsparcia i z obszarów wiejskich
- w wieku 18-25 lat zarejestrowane jako bezrobotni, w tym również zarejestrowani studenci studiów zaocznych i wieczorowych
- bezrobotna młodzież oraz poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni w okresie czterech lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, w wieku 18-29 lat w zakresie wsparcia przedsiębiorczości (możliwość uzyskania nisko oprocentowanej pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej z Banku Gospodarstwa Krajowego).
Przedstawiono wyniki badań osób młodych na wielkopolskim rynku pracy. Wielkopolska ma nie tylko najniższy odsetek osób bezrobotnych, ale i najwyższy w kraju wskaźnik zatrudnienia osób młodych. Z badań wynika jednak, że nie wszyscy szukający pracy się rejestrują w urzędach pracy. Bolączką jest także niedostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy; gdyby powiatowe rady zatrudnienia chciały bardziej odpowiedzialnie wpływać na kierunki kształcenia w podległych sobie szkołach, byłoby mniej bezrobotnych. Zbyt mała jest też wiedza gimnazjalistów, jak poruszać się po rynku pracy, jaki zawód dla siebie wybrać.
Na koniec przedstawione zostało wsparcie dla młodzieży w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Choć nie wszystkie niezbędne dokumenty zostały już podpisane, to wiadomo, że udzielane będzie wsparcie dla bezrobotnej i nieuczącej się młodzieży. Poinformowała też o przykładowych formach wsparcia i typach działań, a także o instrumentach i usługach rynku pracy skierowanych do osób niepełnosprawnych.