W dniu 10 października 2023 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu był koordynatorem konferencji pt. Umieć czy nie umieć…? Nowe umiejętności – nowe możliwości?
Wydarzenie odbyło się w ramach Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy – tworzonego od 2012 r. wspólnie przez instytucje samorządowe i rządowe oraz przedstawicieli pracodawców i pracowników.
Dzisiaj problematyka kształcenia ustawicznego nabiera szczególnego znaczenia ze względu na niekorzystne trendy demograficzne oraz dynamiczne zmiany w globalnej gospodarce, w tym rozwój nowoczesnych technologii. Nowe umiejętności i aktualna wiedza to szansa na utrzymanie zatrudnienia, znalezienie lepszej pracy. Jest to również forma samorozwoju czy aktywności społecznej – powiedział na wstępie Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak.
W ramach kampanii Unii Europejskiej poruszającej ważne tematy, w maju br. został zainaugurowany Europejski Rok Umiejętności 2023. Celem głównym tego przedsięwzięcia jest propagowanie podejścia sprzyjającego podnoszeniu kwalifikacji, tak by nikt nie pozostał w tyle podczas transformacji cyfrowej i gospodarczej.
Z tego też powodu kolejne spotkanie, w ramach Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy, postanowiliśmy poświęcić właśnie idei uczenia się przez całe życie – zaznaczył Wicemarszałek.
W pierwszej części konferencji pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu przedstawili wyniki badań opublikowanych w raporcie pt. Kształcenie osób dorosłych w Wielkopolsce – perspektywa pracodawcy i pracownika, poświęcone tematyce kształcenia ustawicznego.
Druga część spotkania dotyczyła umiejętności cyfrowych, jako najważniejszych umiejętności przekrojowych w dzisiejszym świecie. Zagadnienie to omówiła Pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Jeran - Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
w Poznaniu.
Ostatnim punktem konferencji był panel dyskusyjny o umiejętnościach cyfrowych: szansach i zagrożeniach oraz uczeniu się przez całe życie, w którym udział wzięli: Pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Jeran, Pani Barbara Wilczewska – ZUS O. Poznań, Pani Martyna Zimna – reprezentująca pracodawców, Pan prof. dr hab. Antoni Szczuciński - Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu oraz Pan Michał Strykowski - uczeń Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.