Kształcenie ustawiczne za pieniądze KFS

Print Drukuj
Krajowy Fundusz Szkoleniowy – dobre praktyki w kształceniu ustawicznym pracowników wielkopolskich firm – pod takim tytułem 18 listopada 2015 r. odbyła się w Poznaniu konferencja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów powiatowych, urzędów pracy i pracodawców.

Dr Anna Wawrzonek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mówiła o kształceniu ustawicznym jako instrumencie wspierania rynku pracy w Europie i w Polsce. Odgrywa ono kluczową rolę w edukacji. Z badań wynika, że 30 procent dokształcających się stanowią osoby z wyższym wykształceniem. Pozostali to przede wszystkim specjaliści i technicy. W Polsce najchętniej ze szkoleń nieobowiązkowych korzystają mieszkańcy województw podlaskiego i małopolskiego. Jeśli chodzi o pracodawców, to najczęściej szkolenia dla pracowników finansowane są w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim, a najrzadziej w lubuskim, łódzkim, dolnośląskimi świętokrzyskim. Najchętniej w kadry inwestują pracodawcy w branżach: handel, gastronomia, przemysł, górnictwo, budownictwo i transport. Rozwój kompetencji pracowników zwykle finansowany jest ze środków własnych, tylko 15 proc. właścicieli firm korzystało ze środków publicznych.

W roku 2014 37 proc. Polaków podnosiło swoje kwalifikacje. Dokształcający się deklarowali, że najbardziej motywuje ich do tego chęć poprawy umiejętności potrzebnych do wykonywania pracy (72 proc.) oraz wymogi pracodawcy (32 proc.). Tym niemniej, Polska znajduje się na ostatnim miejscu wśród krajów OECD (europejska Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) jeśli chodzi o innowacje. A te bezpośrednio wynikają z ciągłego podnoszenia kwalifikacji i wiedzy. Według badań OECD, starsi pracownicy znacząco odbiegają w umiejętnościach od średniej europejskiej, młodzi natomiast znajdują się w średniej europejskiej. I jednych, i drugich charakteryzuje brak świadomości swoich braków i konieczności dokształcania.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy powstał w ubiegłym roku, daje on nowe możliwości rozwoju kształcenia ustawicznego. Do końca września z jego środków w regionie przeszkoliło się 4351 osób w wieku powyżej 45 lat. W roku 2015 Wielkopolska ma do dyspozycji aż 17 milionów złotych z KFS – powiedziała Elżbieta Soroka-Ratajczak, kierownik Wydziału ds. działań aktywizacyjnych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu.

Ponad 22 proc. wielkopolskich przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wymagają od nich pełnego przygotowania do wykonywania zadań. Niemożliwe jest jednak, by nie szkolić zatrudnianych osób .– referowała wyniki badania zapotrzebowania na kwalifikacje i kompetencje wielkopolskich pracodawców dr Anna Górna-Kubacka, kierownik Wydziału badań i analiz rynku pracy w WUP w Poznaniu. Przedstawiła także nowy instrument badawczy, jakim jest Barometr Zawodów. Wśród zawodów nadwyżkowych na rynku pracy znajdują się obecnie: ekonomiści, specjaliści technologii żywności i żywienia, politolodzy, historycy, filozofowie, pedagodzy i specjaliści ds. administracji.

O zarządzaniu zasobami ludzkimi w firmie oraz korzyściach wynikających z realizacji szkoleń z KFS mówili przedstawiciele Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz firmy Profim z Turku. W pogotowiu przeszkolono księgowych, inspektorów i specjalistów w obsłudze programów komputerowych, dyspozytorów medycznych w języku angielskim, archiwiści mieli możliwość  ukończenia kursu archiwizacyjnego drugiego stopnia, a pracownicy techniczni i kierowcy w potrzebnym im zakresie. Firma Profim w związku z planowanym rozwojem dzięki środkom z KFS zrealizowała plan szkoleń z nawiązką. Firma nie tylko umożliwiła podniesienie kwalifikacji, ale także udowodniła że zależy jej na utrzymaniu starszych pracowników.

Ewa Beba, przewodnicząca Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Wielkopolskiego, przedstawiła doświadczenia urzędów związane z realizacją KFS. Szkolenie jednego pracownika kosztowało od 777 do ponad 9 tysięcy złotych, średnio 3150 zł. Zdaniem dyrektorów urzędów, nierzadko zbyt wysokie były koszty szkoleń z KFS w relacji do cen rynkowych, zbyt duży był też udział szkoleń miękkich, niedających konkretnych kwalifikacji bądź uprawnień. Zdaniem dyrektor, brakuje też obowiązku dostarczenia informacji o osobach mających otrzymać wsparcie.

W dyskusji podnoszono, że należałoby umożliwić szkolenia osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą a także pracującym na umowie zleceniu oraz kontraktach.

Uczestników spotkania zainteresowanych materiałami konferencyjnymi zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 61 846 38 28/ 27
&imagePreview=1

Dr Anna Górna-Kubacka przedstawia wyniki badań urzędu

&imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu