Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych

Które instytucje szkoleniowe powinny uzyskać wpis do Rejestru?
 
Wpis do Rejestru jest wymagany od instytucji szkoleniowych ubiegających się o zlecenie na szkolenie osób bezrobotnych i poszukujących pracy, finansowane ze środków publicznych, takich jak np. Fundusz Pracy, PFRON, fundusze pomocowe Unii Europejskiej.
 
Gdzie należy złożyć dokumenty wymagane do uzyskania wpisu do Rejestru?
 
Instytucja szkoleniowa składa dokumenty (osobiście lub pocztą zwykłą) w wojewódzkim urzędzie pracy, właściwym dla siedziby tej instytucji. Instytucja szkoleniowa posiadająca kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP może dokonać wpisu w formie elektronicznej. Wpis do Rejestru jest bezpłatny.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać wpis do Rejestru?
 
Instytucja szkoleniowa powinna złożyć następujące dokumenty w wersji papierowej lub w przypadku instytucji szkoleniowej posiadającej kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP, w wersji elektronicznej:
  1. wniosek o wpis do rejestru dostępny na stronie internetowej
  1. kopię aktualnego dokumentu, na podstawie którego instytucja prowadzi edukację pozaszkolną w przypadku braku informacji o prowadzeniu edukacji pozaszkolnej w publicznie dostępnym rejestrze elektronicznym.
Szkoła średnia, policealna
  • publiczna szkoła średnia/policealna dołącza kopię aktu założycielskiego,
  • niepubliczna szkoła dołącza kopię wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Szkoła wyższa
  • uczelnia publiczna dołącza kopię decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o uprawnieniu do prowadzenia studiów wyższych,
  • uczelnia niepubliczna nie ma obowiązku dołączenia kopii decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o uprawnieniu do prowadzenia studiów wyższych, jeżeli znajduje się w rejestrze uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych, prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 Placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego
  • placówka publiczna dołącza kopię aktu założycielskiego placówki,
  • placówka niepubliczna dołącza zaświadczenie o wpisie do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego - ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego dołącza kopię aktu założycielskiego.
 
Placówka naukowa, naukowo-badawcza, ośrodek badawczo-rozwojowy - nie ma obowiązku dołączenia dokumentów jeżeli w KRS posiada wpis o prowadzeniu edukacji pozaszkolnej (PKD 85.5).
 
Zakład pracy - nie ma obowiązku dołączenia dokumentów jeżeli w KRS posiada wpis o prowadzeniu edukacji pozaszkolnej (PKD 85.5).
 
Stowarzyszenie, fundacja, spółka oraz inna osoba prawna - stowarzyszenia, fundacje, spółki nie mają obowiązku dołączenia dokumentów jeżeli w KRS posiadają wpis o prowadzeniu edukacji pozaszkolnej (PKD 85.5).
 
Osoba fizyczna - nie ma obowiązku dołączenia dokumentów jeżeli w CEIDG posiada wpis o prowadzeniu edukacji pozaszkolnej (PKD 85.5).
 
Jakie są zasady rejestracji oddziałów/filii instytucji szkoleniowych?
  1. Samodzielnie rejestruje się oddział/filia instytucji szkoleniowej posiadająca uprawnienia do samodzielnego działania, wówczas oddział/filia rejestruje się w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym dla siedziby tego oddziału/filii - po uzgodnieniu z jednostką macierzystą.
  2. Oddział/filię nie posiadającą uprawnień do samodzielnego działania rejestruje jednostka macierzysta w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym dla siedziby jednostki macierzystej.
Na podstawie złożonych przez instytucję szkoleniową dokumentów, wojewódzki urząd pracy potwierdza dokonanie wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych nadając numer ewidencyjny i wydając zawiadomienie o wpisie do Rejestru.

Wniosek o wpis do rejestru pozostaje bez rozpatrzenia, jeżeli wniosek ten lub przedłożone przez instytucję szkoleniową dokumenty są niekompletne lub nieprawidłowe, a Instytucja ta mimo wezwania nie przedłoży poprawnego wniosku lub właściwych dokumentów w terminie miesiąca od dnia wezwania.

Pytania i wątpliwości związane z dokonywaniem wpisu należy kierować do pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu tel.: 61 846 38 52/54.
 
Podstawa prawna:
  1. Art. 20 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 735 z późniejszymi zmianami).
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 roku w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych (t.j. Dz. U. 2014 poz. 781).

Załączniki

Instrukcja wypełniania wniosków do RIS
Instrukcja wypełniania wniosków do RIS.pdf 207 KB
Instrukcja skladania wniosków do RIS
Instrukcja skladania wniosków do RIS.pdf 1635 KB
Klauzula RODO
Klauzula RODO.pdf 72 KB

Urząd