W dniu 18 marca br. został oficjalnie zainaugurowany pierwszy taki projekt w Polsce i Europie: „Podnoszenie i zmiana kwalifikacji oraz aktywizacja zawodowa pracowników Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zorientowana na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy". Droga do zatrudnienia po węglu".
Projekt realizowany będzie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu przy wsparciu partnerów: ZE PAK S.A., DGA S.A., Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Jobs First Sp. z o.o., Powiatowy Urząd Pracy w Koninie, Powiatowy Urząd Pracy w Turku, Powiatowy Urząd Pracy w Kole, Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy
Wartość projektu to prawie 260 mln zł, z czego blisko 180 mln ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST), będącego częścią Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 (FEW).
Obejmuje on m.in. subsydiowanie zatrudnienia, organizację szkoleń, udzielanie wsparcia w zakresie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, finansowe wsparcie pomostowe. Program obejmie 2,2 tys. osób - nie tylko tych obecnych pracowników ZE PAK, którzy dopiero stracą pracę, ale wszystkich, którzy w wyniku odchodzenia od węgla stracili ją od 2018 roku.
Odejście od węgla brunatnego to kolejny krok na drodze transformacji energetycznej Konina, jak i całej Wielkopolski. Jest to jednak spore wyzwanie dla rynku pracy, stąd tak ważny jest ten projekt, gdyż pomoże znaleźć pracę i nowe perspektywy osobom odchodzącym z górnictwa.