Raport "Absolwenci rocznik 2020/2021"

Print Drukuj
Szanowni Państwo,
informujemy, że Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu opracował raport „Absolwenci rocznik 2020/2021", stanowiący analizę sytuacji absolwentów wielkopolskich szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych, rocznika 2020/2021, po zakończeniu przez nich nauki, na etapie podejmowania zatrudnienia.

Dokument stanowi materiał wspomagający organy decyzyjne w procesie korelacji kierunków kształcenia w szkołach z realnymi potrzebami rynku pracy, natomiast dla uczniów i rodziców ma stanowić skuteczną pomoc w wyborze szkoły, dostosowanej do indywidualnych planów zawodowych.

Niniejszy raport, przygotowywany corocznie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, pozwoli Państwu bliżej przyjrzeć się losom absolwentów szkół ponadpodstawowych i osobno absolwentom uczelni wyższych. W pierwszym rozdziale zostały przedstawione dane dotyczące absolwentów szkół ponadpodstawowych z podziałem na poszczególne powiaty, w zestawieniu z potrzebami lokalnej gospodarki. Rok szkolny 2020/2021 w województwie wielkopolskim w szkołach ponadpodstawowych ukończyło 37 045 absolwentów, w tym 19 572 kobiety. W porównaniu do roku poprzedniego nastąpił spadek liczby absolwentów o 309 osób, natomiast liczba kobiet wzrosła o 31 osób. W badanym okresie najliczniejszą grupę 15 947 osób stanowili absolwenci liceów ogólnokształcących oraz techników z liczbą 11 065 absolwentów. Natomiast w szkołach branżowych oraz w szkołach policealnych, wystąpił spadek w liczbie absolwentów, odpowiednio o 122 i 351 osób. Wśród kierunków kształcenia najliczniej, bo aż powyżej tysiąca absolwentów rocznika 2020/2021, wybrało kierunki: technik informatyk, technik logistyk oraz technik ekonomista.

Natomiast drugi rozdział został poświęcony absolwentom wyższych uczelni województwa wielkopolskiego, z podziałem na uczelnie publiczne i niepubliczne, uwzględniający sytuację absolwentów na rynku pracy zaczerpnięty z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). W województwie wielkopolskim w roku akademickim 2020/2021 uczelnie wyższe w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych ukończyło 28 776 absolwentów, w tym 18 396 kobiet. W porównaniu do roku akademickiego 2019/2020, nastąpił spadek absolwentów o 2,4%, w tym kobiet o 3,2%. Najwięcej osób kształciło się na kierunkach: pedagogika - 2 030 osób, zarządzanie - 1 987 osób, informatyka - 1 293 osoby oraz logistyka - 1 163 osoby.

Rok akademicki 2020/2021 dla absolwentów był trudnym okresem, gdyż pojawienie się w marcu 2020 r. pandemii COVID-19, spowodowało wielkie zawirowania na całym świecie, w tym również w Polsce. Edukacja przeszła w tryb nauki zdalnej, która w wielu przypadkach okazała się być mniej efektywna niż tradycyjne nauczanie, mocno zostały ograniczone kontakty w sferze społecznej i gospodarczej, w konsekwencji których istniało duże prawdopodobieństwo, że to właśnie osoby młode najbardziej może dotknąć zmieniający się po pandemii COVID-19 rynek pracy. Jednak w roku 2021 w rejestrach powiatowych urzędów pracy, liczba osób młodych do 30 roku życia zmniejszyła się o 25,7% w porównaniu do roku poprzedniego, w tym także liczba osób bezrobotnych do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki o 15,4%. Ponadto wzrosła aktywność wielkopolskich pracodawców, którzy skierowali 22% więcej ofert pracy w stosunku do roku poprzedniego, a także wzrost udziału absolwentów w aktywizacji zawodowej w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu.

Na koniec 2021 r. w ewidencji powiatowych urzędów pracy zarejestrowane były 12 502 osoby do 30 r.ż., które stanowiły 25,1% ogółu bezrobotnych. Wśród nich dominują kobiety, których było o 4 246 osób więcej niż mężczyzn. W końcu 2021 r. najwięcej bezrobotnych do 30 r.ż. posiadało wykształcenie policealne i średnie zawodowe, ich liczba wyniosła 3 147 osób, stanowiąc 28,7% ogółu bezrobotnych do 30 r.ż. Natomiast najmniej bezrobotnych absolwentów miało wykształcenie wyższe 1 597 osób, tj. 22,5%.

Największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia na wielkopolskim rynku pracy w 2021 r. mieli absolwenci, którzy ukończyli naukę na niżej wymienionych kierunkach (udział procentowy w odniesieniu do ogólnej liczby bezrobotnych absolwentów zarejestrowanych w PUP):
  • fryzjer - 16,5%,
  • mechanik pojazdów samochodowych – 11,5%,
  • technik ekonomista – 7,3%,
  • technik informatyk – 4,0%,
  • technik logistyk – 5,3%,
  • technik żywienia i usług gastronomicznych – 7,0%,
  • sprzedawca - 11,6%.
W niniejszym opracowaniu zestawiliśmy najczęściej wybierane kierunki kształcenia wśród absolwentów rocznika 2020/2021 z badaniem Barometrów Zawodów 2022 i okazało się, że w wielu powiatach Wielkopolski nie brakuje osób wykształconych, jednakże wg oceny pracodawców brak im odpowiednich kwalifikacji lub umiejętności do prawidłowego wykonywania danego zawodu. Przykładem takich zawodów są m.in.: fryzjer oraz technik informatyk, które w większości powiatów występują jako zawody deficytowe. Absolwenci chętnie kształcą się w profesjach informatycznych, gdyż branża informatyczna w ostatnich latach prężnie się rozwija i gwarantuje wysokie zarobki, lecz kształcenie w wielu szkołach nie zawsze odpowiada standardom oczekiwanym na rynku.

Ponadto z analizy sytuacji absolwentów wynika, że wśród uczniów spada zainteresowanie edukacją zawodową, szczególnie zawodami rzemieślniczymi, co nie wpływa dobrze na rynek pracy, ponieważ wg prognozy Barometru Zawodów 2022, w większości powiatów brakuje i będzie w przyszłości brakowało pracowników usług z przygotowaniem zawodowym.

Jednocześnie pandemia Covid-19 w znaczący sposób wpłynęła na postrzeganie wykonywania pracy zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Bez wątpienia zmieniły się oczekiwania obu tych grup. Pracodawcy zaczęli większą uwagę przykładać do kompetencji związanych z obsługą nowych technologii, a także do umiejętności zarządzania czasem i odporności na stres, co z całą pewnością powiązane jest z upowszechnieniem pracy zdalnej. Natomiast sami pracownicy, po doświadczeniach pracy zdalnej, oczekują coraz większej elastyczności zatrudnienia, która pozwoli im lepiej godzić życie prywatne i zawodowe.
 
Zapraszamy do lektury.
Link do dokumentu: https://wuppoznan.praca.gov.pl/absolwenci-w-wielkopolsce
Informacje o publikacji dokumentu