Problemy zawodowe klientów poradnictwa realizowanego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu

Wydawać by się mogło, że zmniejszająca się stopa bezrobocia w województwie i lepsza sytuacja na rynku pracy to również spadek problemów zawodowych mieszkańców. Z jednej strony tak oczywiście jest – gdy na rynku jest więcej ofert to osoby poszukujące pracy mają na ogół większy wybór miejsc zatrudnienia a czas poszukiwania znacząco się skraca. Dzieje się tak zwłaszcza wśród osób, które wiedzą co chcą robić, mają jasno określone cele zawodowe i potrzebują głównie krótkotrwałego, informacyjnego wsparcia ze strony doradcy zawodowego. Podobnie sytuacja wygląda na przykład u osób, które stoją przed wyzwaniem rozmowy kwalifikacyjnej, ale nie są sparaliżowane stresem przed spotkaniem z pracodawcą,  mają świadomość swoich zalet i ograniczeń – to osoby, które spotkanie z doradcą traktują przede wszystkim jako dobrą okazję do przećwiczenia swoich wypowiedzi podczas nagrywanej a następnie omawianej symulacji rozmowy rekrutacyjnej.

To pokazuje, że z doradztwa zawodowego nie korzystają wyłącznie osoby borykające się z dużymi trudnościami w odnalezieniu się na rynku pracy, ale również osoby potrzebujące „chwili" rozmowy po to, by upewnić się w swoich zawodowych wyborach. Doradztwo zawodowe to również usługa dla osób, które potrzebują nowych wyzwań, chcą kreatywnie spożytkować swój potencjał, zdobyć nowe umiejętności, nawiązać relacje zawodowe.

Z drugiej strony coraz częściej proces doradczy to cykl obejmujący wiele konsultacji wzbogacanych diagnostyką psychologiczną i udziałem klienta w zajęciach warsztatowych po to, by znalazł odpowiednie wyjście z kryzysu w jakim się znalazł, zobaczył że choć wymagać to będzie od niego wysiłku i zaangażowania, to możliwe jest pokonanie trudności oraz, że mają one charakter przejściowy i jest szansa na zmianę.

Choć w przypadku doradztwa zawodowego obawy klientów przed spotkaniem ze specjalistą i stereotypowym postrzeganiem osoby bez pracy i z problemami są znacznie mniejsze niż w sytuacji spotkania z psychoterapeutą czy lekarzem psychiatrą to jednak czasami sprawiają, że potrzebujący fachowej pomocy człowiek nie zgłasza się po nią i w niektórych sytuacjach zmniejsza tym swoje szanse na rozwiązanie problemu. A przecież nawet silny człowiek radzący sobie w życiu, ma prawo do chwili słabości w zawodowym czy osobistym kryzysie. Przysłowiowa „Zosia Samosia" też może czasem polegać na wiedzy i umiejętnościach innych ludzi.

Na konsultacje z doradcą zawodowym umawiają się klienci z różnymi problemami – wspomniane już osoby  potrzebujące informacyjnego wsparcia w zakresie poszukiwania pracy bądź założenia własnej firmy, osoby będące na etapie planowania kariery zawodowej i chcące przyjrzeć się swoim predyspozycjom zawodowym ale także osoby, które  odczuwają trudności pomimo, że posiadają zatrudnienie.
Z obserwacji doradców zawodowych wynika, że nierzadko klienci przychodzą z takimi problemami jak:
  • przeciążenie nadmiarem obowiązków zawodowych,
  • trudności w radzeniu sobie ze stresem,
  • wypalenie zawodowe,
  • trudności z adaptacją społeczną w miejscu pracy,
  • chęć zmiany pracy ze względu na nieprzyjazną atmosferę w miejscu zatrudnienia,
  • rozdźwięk pomiędzy umiejętnościami wymaganymi w pracy opartej na nowych technologiach a umiejętnościami posiadanymi przez klienta (zwłaszcza w grupie osób 50+).
Coraz częściej do doradców zawodowych zgłaszają się klienci, którzy trudności w funkcjonowaniu zawodowym upatrują w sferze psychologicznej np. niskim poczuciu własnej wartości, zaburzeniach nerwicowych, stanach depresyjnych itp., co prawdopodobnie jest związane z rosnącym odsetkiem osób z tego typu problemami we współczesnym społeczeństwie. 

Sporo osób jest zainteresowanych również rozmową o swoich predyspozycjach zawodowych – nie tylko w sytuacji wyboru kierunku kształcenia w przypadku młodych osób czy przekwalifikowania się, gdy klient zdobył już wykształcenie i zawód. Wpływ ma na to między innymi potrzeba poznania samego siebie pochodząca z wewnętrznej motywacji a nie z zewnętrznego przymusu a także promowana obecnie idea coachingu i rozwoju osobistego oraz płynące z nich korzyści.  Klienci są coraz częściej otwarci na psychologiczną diagnostykę predyspozycji zawodowych a proces poznawania swojego potencjału  jest dla nich ciekawym, choć także wymagającym doświadczeniem. W praktyce osoba, która konfrontuje się z informacjami na swój temat wykazuje się pewnego rodzaju odwagą – poznaje zarówno swoje atuty jak i ograniczenia, ale to właśnie gotowość do zobaczenia siebie w całości pomaga ruszyć do przodu.

Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu dysponują bogatą ofertą metod testowych, które w sytuacjach wskazania do ich zastosowania mogą być dobrym uzupełnieniem konsultacji doradczych.

Historie klientów poradnictwa, ich nastawienie do siebie, do poszukiwania pracy a także zasoby, którymi dysponują  są różne. W następstwie tego różne są też scenariusze przebiegu poszczególnych konsultacji, Ale mają one wspólny mianownik – osobę, która chce coś zmienić w swoim życiu zawodowym i doradcę, który jej w tym pomaga.

Dlatego zapraszamy osoby pełnoletnie do skorzystania z bezpłatnych usług doradczych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu. Na spotkanie z doradcą zawodowym w poznańskiej siedzibie przy ulicy Szyperskiej 14 można umówić się telefonicznie pod numerem: 61 846 38 52/54. Na stronie internetowej Urzędu wuppoznan.praca.gov.pl znajdują się adresy Oddziałów Zamiejscowych w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, gdzie też świadczona jest usługa poradnictwa a w Aktualnościach oraz w zakładce Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zamieszczana jest na każdy kwartał oferta zajęć warsztatowych.

Praca dla Młodych w latach 2016-2018 - podsumowanie trzech lat realizacji programu w Wielkopolsce

Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. bezrobotni do 30 roku życia, zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy oraz pracodawcy lub przedsiębiorcy zainteresowani ich zatrudnieniem, mogli korzystać z instrumentu rynku pracy, finansowanego ze środków Funduszu Pracy, określonego w art.150f ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. 2018 r. poz. 1265, ze zm.) - Program Praca dla Młodych.

W ramach tego instrumentu, pracodawcy, którzy podpisali stosowną umowę z powiatowym urzędem pracy, otrzymywali przez 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego w pełnym wymiarze młodego bezrobotnego. Po zakończeniu refundacji pracodawca był zobowiązany do utrzymania tego zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy jeszcze przez minimum 12 miesięcy.

W województwie wielkopolskim, w latach 2016-2018, 6 125 pracodawców skorzystało z Programu Praca dla Młodych. Największe zainteresowanie było w powiecie poznańskim, konińskim i gnieźnieńskim. Zdecydowana większość pracodawców, bo aż 5 945, to prywatni przedsiębiorcy. Najwięcej pracodawców korzystających z Programu zaobserwowano wśród pracodawców zajmujących się handlem, oraz naprawą pojazdów samochodowych i motocykli. Ich udział w ogólnej liczbie pracodawców wyniósł 30%. Kolejną znaczną grupę pracodawców stanowiły przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym i budownictwem odpowiednio 12,5% i 12,3%. Najmniejsze zainteresowanie było wśród branż takich jak: górnictwo, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, gorącą wodę; gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników, produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby; administracja publiczna i obrona narodowa oraz obsługa rynku nieruchomości.

W ramach Programu Praca dla Młodych utworzono 8 889 stanowisk, z czego najwięcej w powiecie konińskim (964), poznańskim (813) i gnieźnieńskim (598). Z Programu w latach 2016-2018 skorzystały w sumie 11 202 osoby, w tym blisko połowę stanowiły kobiety (5 579). Znaczną grupę w ciągu trzech lat trwania Programu bo aż 6 629 stanowiły osoby zakwalifikowane do NEET, a więc osób które nie uczą się, nie szkolą ani nie pozostają w zatrudnieniu.

Biorąc pod uwagę wykształcenie uczestników, najliczniejszą grupę stanowiły osoby posiadające wykształcenie średnie zawodowe, tj. 2 545 osób. Niewiele mniej, bo 2 471 osób posiadało wykształcenie zawodowe, wykształceniem wyższym legitymowało się 2 338 osób, z kolei wykształcenie średnie ogólne posiadało 2 044 osób, a gimnazjalne i poniżej miało 1 276 uczestników. Najmniej liczną grupę uczestników Programu stanowiły osoby posiadające wykształcenie policealne, było ich 528. Udział procentowy uczestników pokazuje poniższy wykres.


Analiza uczestników Programu biorąca pod uwagę posiadany staż pracy pokazuje, iż przewagę stanowiły osoby posiadające już jakiś staż zawodowy - było ich 8 434 osoby, natomiast bez stażu było 4 670 uczestników.

Część osób, które zostały zakwalifikowane do Programu Praca dla Młodych, przerwało uczestnictwo, było to 3 280 osób w Wielkopolsce w analizowanych latach. Wśród powodów przerwania uczestnictwa w Programie były: brak chęci współpracy z danym pracodawcą, znalezienie lepszych warunków pracy i płacy, zmiana miejsca zamieszkania; podjęcie nauki w systemie dziennym, podjęcie zawodowej służby wojskowej, długotrwała choroba zatrudnionego; rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika, zwolnienie z art. 52 Kodeksu Pracy; praca za granicą; nieodpowiednie kwalifikacje do zadań powierzonych na stanowisku, podjęcie zatrudnienia w innej firmie czy rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej; oraz wyjazd za granicę.

W każdym powiecie Wielkopolski wystąpiło także przerwanie Programu z przyczyn pracodawcy, w latach 2016-2017 łącznie 487 pracodawców w regionie rozwiązało umowę z uczestnikiem przed końcem Programu. Wśród przyczyn wymieniano: względy ekonomiczne, brak odpowiednich kandydatów na dane stanowisko, rozwiązanie umowy o pracę ze skierowaną osobą przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron, wypowiedzenie umowy na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy; zamknięcie działalności gospodarczej, niedotrzymanie warunków umowy; wypowiedzenie umowy przez pracodawcę; brak chęci wiązania się zobowiązaniem rocznego zatrudnienia, wynikającym z umowy z PUP; niedostarczenie wniosków o refundację wraz z kompletem dokumentów potwierdzających zatrudnienie osoby skierowanej; czy zmiana pracodawcy przez pracownika.

Najwyższy poziom efektywności zatrudnieniowej, tj. 100%, osiągnął powiat nowotomyski, obornicki i rawicki, powiat wągrowiecki - 97,81%, koniński - 97,45%, pilski - 97,39% oraz kępiński - 97,0%.

Należy jednak zaznaczyć, że możliwość korzystania przez pracodawców i przedsiębiorców z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne za skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych do 30 roku życia, miała w założeniu ustawodawcy charakter tymczasowy i miała być odpowiedzią na trudną sytuację osób młodych na rynku pracy. Jednocześnie w lipcu 2018 r. Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała kontynuację tej formy wsparcia osób młodych w ramach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Po 3 latach obowiązywania art. 150f ww. ustawy zauważyć należy, że sytuacja osób młodych na rynku pracy jest coraz lepsza. Na koniec grudnia 2018 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 14 019 osób bezrobotnych do 30 roku życia i w skali roku spadek bezrobocia wyniósł 15,4%. Systematycznie maleje również stopa bezrobocia, która w końcu roku 2015 wynosiła 6,1%, natomiast na koniec grudnia 2018 r. osiągnęła poziom 3,1%. Oznacza to, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. Maleje również udział młodych bezrobotnych wśród ogółem zarejestrowanych z 31,6%w styczniu 2016 r. do 27,6% na koniec grudnia 2018 r.

Instrument, o którym mowa w art. 150f ww. ustawy, był w stosunku do innych instrumentów wsparcia zawartych w tej ustawie, dość kosztowny. W sumie na aktywizację 11 202 osób w województwie wielkopolskim wydatkowano 195 986,6 tys. zł. Finansowany był ze środków Funduszu Pracy w ramach wyodrębnionego limitu środków FP, przy czym na finansowanie refundacji w latach 2016-2018 dla Wielkopolski Ministerstwo przewidziało 216 834,9 tys. zł. Kwota ta rozkładała się na lata: 2016 – 54 208,7 tys. zł i po 81 313,1 tys. zł odpowiednio w roku 2017  i 2018. Jednak w trakcie trwania Programu Praca dla Młodych samorządy powiatowe wielkopolski, z różnych opisanych wcześniej przyczyn, nie wykorzystywały przyznanych limitów i wnioskowały o zmniejszenie środków do następujących kwot: w roku 2016 – 52 017,3 tys. zł, w roku 2017 – 80 900,7 tys. zł oraz 69 286,8 tys. zł w 2018 r.

Program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II” w Wielkopolsce

Program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II" jest programem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego, przy współpracy pośredników finansowych, m.in. Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (PFP).
 
Program ten jest integralną częścią realizacji Gwarancji dla Młodzieży w Polsce. Celem programu jest wsparcie osób młodych w tworzeniu nowych firm i nowych miejsc pracy, realizowane w formie preferencyjnych pożyczek.
 
W dniu 9 października 2017 r. w siedzibie WUP w Poznaniu miało miejsce spotkanie poświęcone programowi pożyczkowemu pn. „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II", w ramach którego przedstawiciel Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości przybliżył zasady funkcjonowania programu pożyczkowego skierowanego do osób młodych.
 
Szczegółowe informacje w ww. zakresie dostępne są na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego http://wsparciewstarcie.bgk.pl/ oraz w poniższych materiałach promocyjno-informacyjnych.

Załączniki

plakat Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II w Wielkopolsce
plakat Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II w Wielkopolsce.pdf 2304 KB
ulotka Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II w Wielkopolsce
ulotka Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II w Wielkopolsce.pdf 635 KB

Drzwi Otwarte Punktu kontaktowego PO WER 2014-2020

Podtrzymując wieloletnią już tradycję, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu również w 2017 r. otworzył swoje drzwi dla klientów, którzy z uwagi na codzienne obowiązki nie mogą przyjść do urzędu w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Specjalnie dla nich w sobotę 25 lutego, 20 maja i 16 września zorganizował Drzwi Otwarte Punktu kontaktowego PO WER 2014-2020. Stworzyły one zainteresowanym – osobom młodym do 29.r.ż., szansę na pozyskanie informacji nt. wsparcia współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W trakcie indywidualnej porady mogli dowiedzieć się jakie formy pomocy oferuje im wdrażany w regionie Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. A tych nie brakuje – szkolenia, kursy, staże, praktyki, środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej itd. Wszystkie dostępne są w realizowanych na terenie województwa wielkopolskiego projektach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy PO WER         2014-2020.

Odwiedzający poznali zamieszczone na portalu Ministerstwa Rozwoju www.funduszeeuropejskie.gov.pl narzędzie, które umożliwia szybkie znajdywanie unijnych projektów, tj. Wyszukiwarkę dotacji. Dowiedzieli się także co należy zrobić, żeby wziąć udział w dofinansowanych projektach.

Chętni mogli pobrać bezpłatne publikacje oraz odpowiedzieć na quizowe pytania o Unii Europejskiej.
Więcej informacji o wsparciu w zakresie aktywizacji zawodowej dla niepracujących osób młodych na stronie internetowej power.wuppoznan.praca.gov.pl.

Spotkania informacyjne realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu dotyczące niemieckiego rynku pracy

W 2016 roku zainicjowano współpracę pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu a Niemieckim Urzędem Pracy we Frankfurcie nad Odrą mającą na celu realizację odbywających się cyklicznie dyżurów   cyklu dyżurów niemieckiego doradcy EURES w siedzibie tut. Urzędu. W 2016 odbyły się dwa spotkania, które prowadzone były przez Panią Reginę Gebhardt-Hille doradcę EURES z Agentur für Arbeit Frankfurt (Oder). Podczas spotkań zostają przedstawione prezentacje dotyczące warunków życia i pracy w Niemczech, przekazywane są zainteresowanym ulotki dotyczące niemieckiego rynku pracy oraz informuje w jaki sposób należy dokonać rejestracji w tamtejszych służbach zatrudnienia.
Jednocześnie w tym samym roku nawiązano współpracę z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową (AHK Polska), która we współpracy z Federalnym Ministerstwem ds. Kształcenia i Nauki w Niemczech realizuje Program Prorecognition (Uznawanie kwalifikacji zawodowych na terenie Niemiec oraz Polski). Koordynatorem ww. projektu jest Pani Magdalena Zaręba z AHK Polska. Osoby zainteresowane uznawaniem kwalifikacji zawodowych na terenie Niemiec mają możliwość zapoznania się na podstawie przedstawionej prezentacji z procedurą oceny dyplomu, uznawania kwalifikacji w ramach konkretnego landu, pozyskają wiedzę jak znaleźć instytucję właściwą dla rozpatrzenia konkretnej sprawy oraz jakie dokumenty i w jakiej formie należy skompletować. Po każdej z prelekcji jest możliwość zadawania pytań, a każdy z prelegentów udziela porad dotyczących prezentowanej tematyki. Dzięki powyższym działaniom realizowanym przez tut. Urząd osoby zainteresowane niemieckim rynkiem pracy, studenci, poszukujący pracy oraz bezrobotni przez cały rok mają możliwość zapoznania się z warunkami życia i pracy w Niemczech, aktualnymi ofertami pracy, również do prac sezonowych. Mogą oni również nabyć wiedzę na temat uznawania kwalifikacji zawodowych na terenie Niemiec oraz Polski.
W 2017 roku odbyły się do tej pory dwa dyżury informacyjne dotyczące niemieckiego rynku pracy. Prowadzone były one wspólnie przez doradcę EURES Panią Reginę Gebhardt-Hille z Agentur für Arbeit Frankfurt (Oder) oraz Panią Magdalenę Zarębę z AHK Polska a w każdym ze spotkań uczestniczyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych niemieckim rynkiem pracy. Zarówno usługi EURES jak i działania realizowane w ramach projektu Prorecognition są bezpłatne. Bliższych informacji udzielają doradcy EURES z Wydziału ds. Pośrednictwa Pracy tel. 61 8463808.

Poradnictwo zawodowe dla uczniów, studentów i absolwentów

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu działa pięć Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej: w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie oraz Pile. Są to miejsca do których mogą zwrócić się m.in. młodzi ludzie, będący na etapie wyboru kierunku kształcenia, bądź poszukiwania swojej pierwszej pracy. Jednym z celów tych spotkań jest przygotowanie do podjęcia decyzji o kierunku dalszej edukacji, zgodnej z zainteresowaniami i zdolnościami uczestników. Ważne jest także kształtowanie aktywnej postawy młodzieży i umiejętności dostosowania decyzji do wymogów rynku pracy. Doradcy zawodowi WUP
w Poznaniu wspierają młodych ludzi także w późniejszym funkcjonowaniu zawodowym. Współpracując z różnymi instytucjami, prowadzą zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe.
Po pomoc w realizacji tematów związanych z planowaniem ścieżki edukacyjnej i zawodowej zwracają się często pedagodzy i nauczyciele szkół średnich, pracownicy uczelni wyższych, a także przedstawiciele różnych organizacji. Tematyka zajęć dostosowana jest do konkretnej grupy docelowej. Podczas spotkań z młodzieżą doradcy odpowiadają w przystępny sposób m.in. na pytania dotyczące poszukiwania pracy w kraju i za granicą, zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, zakładania działalności gospodarczej, podnoszenia kwalifikacji czy możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów
w różnych obszarach świata pracy. Celem spotkań jest również konfrontacja oczekiwań i planów młodych ludzi z rzeczywistą sytuacją na rynku pracy i możliwościami podjęcia zatrudnienia w wybranym zawodzie. Z kolei młodzi ludzie, którzy etap pierwszych decyzji mają już za sobą, często chcą zdobyć wiedzę na temat tego - jak planować i rozwijać karierę zawodową, a czasem podejmować decyzję o zmianie jej kierunku. Podczas spotkań rozpowszechniane są materiały informacyjne dotyczące np. wzorów dokumentów aplikacyjnych, pytań z rozmów kwalifikacyjnych, zawodów i stanowisk dostępnych po wybranych kierunkach studiów czy przedsiębiorczości. Młodzi ludzie mogą również uzyskać pomoc w określeniu swoich zainteresowań zawodowych. W celu  udzielenia pomocy w wyborze dalszego kierunku rozwoju, doradcy zawodowi przeprowadzają testy i kwestionariusze badające predyspozycje zawodowe.
Doradcy w ramach współpracy z Akademickimi Biurami Karier wspierają studentów i absolwentów szkół wyższych organizując wykłady i warsztaty z ww. tematyki, a także uczestnicząc w przedsięwzięciach o charakterze targowym. W ramach współpracy
z uczelniami wyższymi, zorganizowano również spotkania dla studentów zagranicznych (beneficjentów programu Erasmus +) na temat bezrobocia wśród młodego pokolenia oraz przedsiębiorczości.
Doradcy zawodowi prowadzą również spotkania dla młodzieży ze środowisk zagrożonych bezrobociem, co stanowi wsparcie dla profilaktyki i jest jednym z elementów zapobiegania wykluczeniu społecznemu. W zajęciach uczestniczą m.in. klienci OHP, a także podopieczni różnych organizacji, takich jak: ośrodki szkolno-wychowawcze. Specyficznego wsparcia wymagają również m.in. uczniowie klas integracyjnych - do których uczęszcza młodzież z niepełnosprawnością fizyczną, bądź intelektualną.
W I połowie 2017 zorganizowano około 60 spotkań grupowych, z których skorzystało ponad 1000 osób, w tym również młodzieży poniżej 18 roku życia. Przykłady działań na rzecz młodych ludzi podejmowanych przez WUP w Poznaniu:
  • spotkanie informacyjne pn. „Umiejętności a współczesny rynek pracy" – przeprowadzone dla III kl. Gimnazjum w Rokietnicy,
  • zajęcia pn. „Rynek pracy w pigułce" – przeprowadzone w ramach "Drzwi Otwartych" dla uczniów Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca 56 w Poznaniu,
  • spotkanie pn. „ABC rynku pracy" – przeprowadzone dla młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz V L.O. w Poznaniu,
  • spotkanie pn. „Jak skutecznie poruszać się po rynku pracy?" – przeprowadzone dla młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej,
  • spotkanie pn. „Przygotowanie do wejścia na rynek pracy" – przeprowadzone dla młodzieży z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie,
  • warsztaty „Czy nadaję się na przedsiębiorcę" – zorganizowane dla studentów III roku kierunku Pedagogika ze specjalnością doradztwo finansowe i personalne, UAM w Poznaniu OZ w Pile,
  • warsztaty pn. „Mój pierwszy pracodawca" – przeprowadzono dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie - absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 5 w Kaliszu,
  • zajęcia pn. „Jak napisać CV"  - przeprowadzono dla studentów logistyki oraz filologii angielskiej, w ramach współpracy z Biurem Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. 

Spotkanie ze studentami w ramach wymiany Erasmus + - bezrobocie wśród młodego pokolenia

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza od dziesięciu lat współpracuje w ramach międzynarodowego konsorcjum realizując program wymiany studentów Erasmus+. Konsorcjum tworzą, obok UAM, uczelnie z Niemiec, Szwecji, Belgii oraz Austrii. W tym roku tematem wiodącym wizyty było bezrobocie wśród osób młodych.

17 marca 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, odbyło się spotkanie ze studentami w ramach programu wymiany Erasmus+, na którym zostały im przedstawione zagadnienia związane z problemem bezrobocia na terenie Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem bezrobocia wśród młodego pokolenia, a także rola doradztwa zawodowego w procesie aktywizacji osób młodych.

Spotkanie zostało podzielone na 3 bloki tematyczne.

W pierwszym przedstawiono sytuację osób młodych na wielkopolskim rynku pracy omawiając m.in.: populacje osób młodych w regionie, sposoby monitorowania ich sytuacji na rynku pracy, stan i strukturę bezrobocia młodych w latach 2010-2016 w regionie, oraz szczególne problemy obserwowane w tej grupie. Wskazano także na przykładowe programy i instrumenty wsparcia skierowane do osób młodych.

Następnie zostało zaprezentowane poradnictwo zawodowe realizowane dla uczniów, studentów i absolwentów w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP. Omówiono rolę doradcy zawodowego, wielkokierunkowe działania realizowane na rzecz młodych osób (w tym przedsięwzięcia realizowane we współpracy z lokalnymi instytucjami) oraz przykładowe problemy zawodowe młodych osób, z którymi zgłaszają się do doradców i sposoby ich rozwiązywania. Przedstawiono także ogólnodostępną ofertę zajęć realizowanych w WUP Poznań w ramach poradnictwa grupowego - Autoprezentacja, Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, Przedsiębiorczość, czyli jak zaistnieć na rynku pracy, Jak budować swój wizerunek zawodowy w Internecie,  Warsztaty umiejętności asertywnych, Planowanie kariery zawodowej, Powrót do aktywności zawodowej – warsztaty dla kobiet.

Ponadto przedstawiono działalność sieci EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia), która świadczy usługi z zakresu międzynarodowego pośrednictwa pracy oraz doradztwa z zakresu unijnej mobilności pracowników ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych na osoby młode. W ramach powyższych działań zaprezentowano zagadnienia dotyczące pracy sezonowej, wakacyjnej dla studentów, rekrutacji dla animatorów, Twojej Pierwszej Pracy z EURES (finansowego programu wsparcia dla młodych).

Stoisko informacyjne EFS i POWER 2014-2020 podczas Targów Edukacyjnych, które odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 24.03 - 26.03.2017 r.

W dniach 24.03. – 26.03.2017 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu zorganizował stoisko informacyjne Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 podczas Targów Edukacyjnych, które odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Stoisko WUP w Poznaniu cieszyło się w tych dniach dużym zainteresowaniem klientów.

Wszystkim zainteresowanym udzielano informacji o możliwościach pozyskania wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej z EFS, w szczególności o dostępnych formach pomocy osobom młodym na regionalnym rynku pracy. Dodatkowo na stoisku można było otrzymać bezpłatne materiały promocyjne oraz publikacje – ulotki, broszury, biuletyny itp.

Z dużym zaciekawieniem młodych odbiorców (15-29 lat) i ich otoczenia (nauczycieli, dyrekcji szkół, rodziców) spotkało się informowanie o możliwościach jakie daje Europejski Fundusz Społeczny oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w województwie wielkopolskim.

Podczas wydarzenia zachęcano potencjalnych beneficjentów ostatecznych do skorzystania z realizowanych na terenie województwa wielkopolskiego projektów i uczestniczenia we wdrażanej przez WUP w Poznaniu Osi I Osoby młode na rynku pracy POWER 2014-2020.

Wsparcie dla młodych w województwie wielkopolskim - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Aktualne informacje odnośnie realizacji wsparcia dla młodych w województwie wielkopolskim, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, publikowane są na nowej stronie Instytucji Pośredniczącej POWER 2014-2020 - WUP w Poznaniu power.wuppoznan.praca.gov.pl. Zapraszamy i zachęcamy do skorzystania!

Stoisko informacyjne Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 podczas Targów Edukacyjnych - 18.03-20.03.2016 r.

W dniach 18.03-20.03.2016 r. roku Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu zorganizował stoisko informacyjne Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 podczas Targów Edukacyjnych, które odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Impreza rok rocznie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wielkopolskich uczniów. Tak duża frekwencja wśród uczestników, każdorazowo przekłada się na ilość (kilkadziesiąt) osób odwiedzających stoisko WUP w Poznaniu.

Wszystkim zainteresowanym udzielano informacji o możliwościach pozyskania wsparcia z EFS, w szczególności o dostępnych formach wsparcia osób młodych na regionalnym rynku pracy. Dodatkowo na stoisku można było otrzymać bezpłatne publikacje – ulotki, broszury, biuletyny.

Informacje o stoisku informacyjnym opublikowano na stronie internetowej www.efs.wup.poznan.pl.

Celem podjętych działań informacyjno-promocyjnych było dotarcie z informacją o możliwościach jakie daje Europejski Funduszu Społeczny oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w województwie wielkopolskim bezpośrednio do młodych odbiorców.

Drzwi Otwarte Punktu Kontaktowego PO WER 2014-2020 - 12.03.2016 r.

W dniu 12 marca 2016 roku (sobota) Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu zorganizował Drzwi Otwarte Punktu Kontaktowego PO WER 2014-2020, które odbyły się w siedzibie WUP w Poznaniu przy ulicy Kościelnej 37 w  godzinach od 10:30 do 12:30. W programie spotkania zainteresowane osoby młode mogły uzyskać informacje o stanie wdrażania, dotychczasowych efektach i dobrych praktykach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponadto zainteresowanym osobom młodym udzielano bezpłatnych (indywidualnych) porad w zakresie możliwości jakie stwarza mieszkańcom województwa wielkopolskiego Europejski Fundusz Społeczny, w tym m.in. poprzez Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w obszarze Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy. Dodatkowo wskazywane były źródła informacji (Punkty informacyjne, strony internetowe, dokumenty i wytyczne programowe) oraz dystrybuowane materiały informacyjne dotyczące EFS.

Punkt Kontaktowy PO WER 2014-2020 WUP w Poznaniu - bezpłatne porady w zakresie informacji o dofinansowaniach aktywizacji zawodowej

Przyjdź, zapytaj, dowiedz się więcej.

ul. Kościelna 37
60 – 537 Poznań
Budynek A (wejście od ul. Kościelnej)

Godziny udzielania informacji:
poniedziałek – piątek od 8:00 do 14:00 
e-mail: infoefs@wup.poznan.pl
tel. (61) 846 38 23
fax (61) 846 38 20

Menu nawigacji