Definicja, Historia, Zadania

Biura karier

Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 36 uczelni wyższych. Gwarantują one swoim studentom i absolwentom wykształcenie na najwyższym poziomie. Starają się kształcić nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także praktycznej. Niestety ukończenie studiów i zdobycie wyższego wykształcenia nie gwarantuje konkurencyjnej pozycji na rynku pracy i zdobycie zatrudnienia.
Celem poprawienia sytuacji absolwentów na rynku pracy, Rząd przystąpił do realizacji program "Pierwsza Praca". Rządowy program aktywizacji zawodowej absolwentów "Pierwsza Praca""za jeden z warunków rozwoju systemu kształcenia w kierunku dostosowania do wymogów rynku pracy, uznał tworzenie przy wyższych uczelniach Biur Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów. Biura Karier mają za zadanie pełnić funkcję łącznika między szkołą wyż szą a rynkiem pracy.
Obecnie na terenie Wielkopolski funkcjonują 24 Biura Karier. 23 Biura Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów podpisały umowy i porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu.
 
Historia biur karier

Biura Karier są jednostkami organizacyjnymi szkół wyższych w wielu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Australii. W Polsce powstały w latach 90-tych.
Potrzeba powołania Biur Karier ujawniła się w wyniku szybkich zmian ekonomicznych związanych z przejściem do gospodarki wolnorynkowej oraz ze względu na wzrastającą liczbę studentów. Dyplom ukończenia wyższej uczelni nie gwarantował otrzymania satysfakcjonującej pracy. Okazało się, że potrzebna jest instytucja mogąca ułatwić studentom i absolwentom poruszanie się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy i wejście w aktywne życie zawodowe. W chwili obecnej w naszym kraju istnieje ponad 40 tego typu placówek zrzeszonych w Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier, której misją jest służenie informacją, radą i pomocą studentom oraz absolwentom wyższych uczelni w skutecznym przejściu z okresu nauki do etapu poszukiwania zatrudnienia, a następnie efektywnym funkcjonowaniu na współczesnym rynku pracy.
 
Zadania biur karier

Zadaniami Biur Karier jest przede wszystkim prowadzenie doradztwa zawodowego, szkoleń, gromadzenie i udostępnianie informacji o rynku pracy a także pośrednictwo pracy. Indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi pomagają studentom i absolwentom w wyborze ścieżki kariery, opracowaniu planu działania i sposobów realizacji zamierzonego celu zawodowego. W czasie szkoleń zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu autoprezentacji, opracowania dokumentów aplikacyjnych, różnych metod rekrutacji, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej oraz negocjacji płacowych. Informatory o rynku pracy zawierają zarówno wiadomości dotyczące firm ogólnopolskich i regionalnych oraz ich planów rekrutacyjnych, staży i praktyk zawodowych, wyjazdów zagranicznych jak i informacje o szkoleniach, kursach, szkołach językowych oraz studiach podyplomowych. Biura Karier również aktywnie poszukują, klasyfikują i udostępniają oferty pracy stałej i czasowej.
Pracodawcy mogą skorzystać z bogatej bazy danych studentów i absolwentów zlecając selekcje pracowników na określone stanowiska lub też spotkać się bezpośrednio z osobami zainteresowanymi pracą na organizowanych przez Biura prezentacjach firm na uczelniach.

Działania WUP na rzecz ABK

Współpraca WUP w Poznaniu z Komitetem Lokalnym AIESEC

Staże zawodowe za granicą pozwalają absolwentom wyższych uczelni doskonalić umiejętności językowe i podnieść kwalifikacje zawodowe. Ważnym motywem odbycia zagranicznego stażu jest również możliwość poznania obcego kraju, zarobienia pieniędzy i poszerzenia perspektyw zawodowych. Wobec aktualnej sytuacji na rynku pracy zagraniczne staże są przedmiotem zainteresowania wielu młodych ludzi.
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu nawiązał współpracę z Komitetem Lokalnym AIESEC działającym przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Na spotkaniu rozpoczynającym współpracę omówione zostały działania podejmowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu w celu poprawy sytuacji młodych ludzi na wielkopolskim rynku pracy, zwłaszcza osób z wyższym wykształceniem. Przedstawiciel AIESEC zaprezentował cele i zadania, jakie Komitet zamierza wdrażać w roku 2004. Zaproponowana współpraca dotyczyła wymiany doświadczeń z zakresu aktywizacji osób poszukujących pracy oraz promowania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Przedstawiciel AIESEC zaprezentował dwa główne projekty stowarzyszenia: "Program praktyk i staży - ITEP" oraz „Inkubator Przedsiębiorczości 2004".
Program Międzynarodowej Wymiany Praktyk

Celem Programu Międzynarodowej Wymiany Praktyk ITEP ( International Traineeship Exchange Program) jest poszerzanie kompetencji kulturowych poprzez międzynarodową wymianę stażystów. Poprzez ITEP studenci mają unikalną szansę podnosić kwalifikacje i tym samym jakość swojego wykształcenia. Każdego roku ponad 5000 studentów z całego świata, w tym ponad 200 z Polski, bierze udział w programie. Praktyki rozpoczynają się w maju i czerwcu 2004, trwają od 8 do 78 tygodni w jednym z 4 wybranych regionów świata i pozwalają na szersze zrozumienie spraw związanych z kulturą, ekonomią, społeczeństwem.
 
W Programie możliwe są trzy rodzaje praktyk:

Development Traineeship (DT). Jest to praktyka rozwojowa dla studentów kierunków społecznych. Praktyki odbywają się zarówno w organizacjach rządowych, jak i pozarządowych.
Educational Traineeship (ET). Celem praktyki edukacyjnej jest zdobycie doświadczenia przez studentów w zakresie nauczania języków obcych lub innych przedmiotów w języku obcym.
Management Traineeship (MT) . Ta praktyka kolei adresowana jest do studentów ekonomii, zarządzania, finansów, bankowości, marketingu.
Na praktykę może wyjechać student, który w momencie wyjazdu jest na III, IV, V roku studiów lub jest absolwentem (w okresie do roku po ukończeniu studiów); zna języki obce; przeszedł proces rekrutacji organizowany przez AIESEC Poznań; przed wyjazdem aktywnie angażował się w zadania mające rozwijać jego osobowość, a po powrocie student/absolwent wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenie, wniesie istotny wkład w rozwój społeczności lokalnej. Potencjalni uczestnicy biorą udział w kolejnych etapach selekcji, na które składa się weryfikacja aplikacji, testy językowe, Assessment Centre. Studenci i praktykobiorcy z całego świata wypełniają formularze wymianowe. Formularze są następnie wprowadzane do internetowej bazy i dopasowywane pod względem odpowiednich, najbardziej pasujących do siebie kryteriów. Studenci biorą udział w szkoleniach, których celem jest ułatwienie płynnego przejścia i przystosowania się do innych kanonów kulturowych, ponadto AIESEC organizuje aktywność praktykantom, przyczyniając się tym samym do bardziej aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu społecznym. AIESEC pomaga praktykantom, którzy zakończyli praktykę, w procesie reintegracji. Praktykanci dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. 
 
Inkubator Przedsiębiorczości

Głównym celem projektu Inkubator Przedsiębiorczości jest zwiększenie wiedzy i edukacja polskiej młodzieży w zakresie przedsiębiorczości, przedstawienie różnorodnego podejścia do tej problematyki z punktu widzenia mieszkańców całego świata. Projekt ten będzie składał się z 2 części: pierwsza część skierowana zostanie do młodzieży szkół średnich oraz uczelni wyższych. Sześć czteroosobowych grup zagranicznych studentów - praktykantów w czasie czteromiesięcznej praktyki odwiedzać będzie placówki edukacyjne (szkoły średnie, technika, szkoły zawodowe a także uczelnie wyższe) na terenie całej Polski z naciskiem na obszar Wielkopolski i prowadzić serię treningów traktujących o przedsiębiorczości. Ramowy plan spotkań skupiać się będzie na dwóch tematach: "Przedsiębiorstwo a identyfikacja okazji rynkowych" oraz "Rozwój nowego przedsięwzięcia". Drugą, integralną częścią projektu będzie organizacja konkursu na prowadzenie wirtualnej firmy. Ta część projektu skierowana zostanie wyłącznie do studentów uczelni ekonomicznych z całej Polski. Studenci obcokrajowcy (praktykanci) będą w stałym kontakcie ze studentami biorącymi udział w konkursie i ich rola będzie polegała przede wszystkim na doradzaniu, wydawaniu opinii, a także pomocy zarówno merytorycznej jak i praktycznej.
Współpraca w ramach obu projektów dotyczy kontaktów pomiędzy AIESEC, Wojewódzkim Urzędem Pracy i Biurami Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów działającymi przy uczelniach wyższych, z którymi WUP współpracuje na mocy zawartych umów i porozumień. Do udziału w "Programie praktyk i staży - ITEP" wybrane zostały Biura Karier, których program nauczania najpełniej odpowiada wymaganiom stawianym kandydatom na praktyki i staże. Informacja została przesłana do następujących biur:
Biuro Karier UAM w Poznaniu,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania w Lesznie,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Biznesu w Pile,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości w Poznaniu,
Biuro Karier Wyższej Szkoły Logistyki Poznaniu.

Informacja o projekcie "Inkubator Przedsiębiorczości 2004" rozesłana została do wszystkich Biur Karier z terenu Wielkopolski współpracujących z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu. 
W marcu 2003 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu podpisał umowy o współpracy w zakresie tworzenia biur karier z Wyższą Szkołą Biznesu w Pile oraz Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu.

Adresy Biur Karier współpracujących z WUP

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Biuro Karier
ul. Zwierzyniecka 7c
60-813 Poznań
tel. 61 829 24 95, 61 829 24 28, 61 829 25 11
e-mail: bkarier@amu.edu.pl
https://biurokarier.amu.edu.pl/
 
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Wydział Zamiejscowy w Ostrowie Wielkopolskim
Biuro Karier Studenckich
ul. Wrocławska 93a
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel/fax.: 62 735 63 70
e-mail.: biurokarier.ostrow@san.edu.pl
www.ostrow.san.edu.pl
 
Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
ul. Przyjaźni 1
62-510 Konin
tel.: (63) 249-72-00
fax.: (63) 249-72-01
e-mail: rektorat@konin.edu.pl
https://www.ans.konin.pl/
 
Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu
Dział Marketingu i Karier
Budynek Główny pok. 225
ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
tel.: (61) 835 51 64
e-mail: kariera@awf.poznan.pl
https://www.awf.poznan.pl/pl/kariera
 
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Biuro Karier
Collegium Maximum, pokój 113
ul. Wojska Polskiego 28
tel.: (61) 848-73-75
e-mail: kariera@up.poznan.pl
https://biurokarier.up.poznan.pl/
 
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
Biuro Karier
Pokój nr 4
ul. Estkowskiego 6
61-755 Poznań
tel.: 61 85 047 80
e-mail: jadwiga.fijalkowska@wsl.com.pl
https://biurokarier.wsl.com.pl/start?utm_source=wsl.com.pl&utm_medium=button&utm_campaign=praktyki
 
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu
Biuro Karier i Praktyk
ul. Głogowska 26
60-734 Poznań
tel.: +48 61 886 28 22
e-mail: biuro.karier@wsus.poznan.pl
https://wsus.pl/biuro-karier-informacje/
 
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Centrum Obsługi Studenta
pokój nr 3
ul. Robocza 4 (bud. dydaktyczny)
61-538 Poznań
tel.: 61 835 15 11
e-mail: cos@wszib.com.pl
https://www.wszib.poznan.pl/uczelnia-praktyczna/akademickie-biuro-karier
 
Akademia Nauk Stosowanych im. S. Staszica w Pile
Dział Praktyk Studenckich i Karier
Biuro Karier
pokój nr 10, 11
ul. Podchorążych 10
64-920 Piła
tel.: 67 352 26 66
e-mail: bk@ans.pila.pl
https://bk.ans.pila.pl/
 
Akademia Kaliska im. Prezydenta S. Wojciechowskiego
Akademicki inkubator przedsiębiorczości
ul. Nowy Świat 4
62-800 Kalisz
tel.: 666 636 400
e-mail: m.spychalska@akademia.kalisz.pl
https://akademia.kalisz.pl/jednostki/akademicki-inkubator-przedsiebiorczosci/
 
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Biuro Karier
budynek główny, pokój 230
al. Niepodległości 10
61-875 Poznań
tel.: 61 856 91 92
e-mail: bk@ue.poznan.pl
https://ue.poznan.pl/pl/studenci,c172/biuro-karier,c6779/
 
Politechnika Poznańska
Centrum praktyk i karier
pokój 327
ul. Piotrowo 3 (budynek z zegarem)
61-138 Poznań
tel.: +48 61 665 2010, +48 61 647 5862
e-mail: cpk@put.poznan.pl
https://cpk.put.poznan.pl/
 
Collegium Da Vinci
Pokój A410
Kutrzeby 10
61-719 Poznań
tel.: 61 27 11 08, 697 235 587
e-mail: biuro.karier@cdv.pl
https://cdv.pl/o-nas/biuro-karier/
 
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Biuro Karier i Praktyk
Pokój 150
28 Czerwca 1956 r. 217/219
61-485 Poznań
tel.: +48 505 845 771, +48 509 420 756
e-mail: praktyki@wshiu.pl
https://wshiu.pl/biuro-karier-i-praktyk/
 
Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu
Biuro Karier Centrum Obsługi Studenta
ul. Warszawaska 39/41
61-028 Poznań
tel.: 502 297 548
e-mail: cos@wskiz.edu
https://www.wskiz.edu/strefa-studenta/biuro-karier
 
Wielkopolskie Collegium Kompetencji Zintegrowanych
Pokój 8
ul. 28 Czerwca 1956 r. 400
61-440 Poznań
tel.: +48 692 277 275, +48 61 658 93 44
e-mail: sekretariat@wckz.pl
http://www.wckz.pl/
 
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Akademickie Biuro Karier i Rozwoju
ul. Elizy Orzeszkowej 1
60-778 Poznań
tel.: 61 851 05 18
e-mail: biuro.karier@wsb.net.pl
https://www.wsb.net.pl/biuro-karier/
 
Wyższa Szkoła Języków Obcych  im. Samuela Bogusława Lindego w Pozaniu
parter, pokój nr 007 (wjazd od ul. Poplińskich)
ul. Różana 17a
61-577 Poznań
tel. +48 61 663 62 90
e-mail: biuro.karier@wsjo.pl
https://biurokarier.wsjo.pl/
 
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. Prof. K. Milanowskiej w Poznaniu
Biuro Karier
pokój 1
ul. Grabowa 22
61-473 Poznań
tel.: + 48 61 832 77 76 wew. 104, +48 665 317 272
e-mail: biurokarier@wseit.edu.pl
https://www.wseit.edu.pl/